5G’nin diğer G’lerden farkı nedir, nerelerde kullanılacak?

Teknoloji & Bilim
5g

5G, 5. nesil mobil ağdır. 1G, 2G, 3G ve 4G ağlarından sonra yeni bir küresel kablosuz standardıdır. 5G, makineler, nesneler ve cihazlar dahil olmak üzere hemen hemen herkesi ve her şeyi birbirine bağlamak için tasarlanmış yeni bir ağ türü sağlar.

5G kablosuz teknolojisi, daha fazla sayıda kullanıcıya daha yüksek çoklu Gbps tepe veri hızları, ultra düşük gecikme süresi , daha fazla güvenilirlik, büyük ağ kapasitesi, artırılmış kullanılabilirlik ve daha tek tip bir kullanıcı deneyimi sunma amacını taşır . Daha yüksek performans ve geliştirilmiş verimlilik, yeni kullanıcı deneyimlerini güçlendirir ve yeni endüstrileri birbirine bağlar.

5G’yi kim icat etti?

Hiçbir şirket veya kişi 5G’ye sahip değil, ancak mobil ekosistemde 5G’yi hayata geçirmeye katkıda bulunan birkaç şirket var. Qualcomm, endüstriyi ileriye taşıyan ve bir sonraki kablosuz standardı olan 5G’yi oluşturan birçok temel teknolojinin icat edilmesinde önemli bir rol oynadı.

Önceki nesil mobil ağlar ile 5G arasındaki farklar nelerdir?

Önceki nesil mobil ağlar 1G, 2G, 3G ve 4G’dir.

Birinci nesil – 1G
1980’ler: 1G analog ses iletti.

İkinci nesil – 2G
1990’ların başı: 2G dijital sesi tanıttı (örn. CDMA – Kod Bölmeli Çoklu Erişim).

Üçüncü nesil – 3G
2000’lerin başı: 3G, mobil veri getirdi (örneğin CDMA2000).

Dördüncü nesil – 4G LTE
2010’lar: 4G LTE, mobil geniş bant çağını başlattı.

1G, 2G, 3G ve 4G’nin tümü, her zamankinden daha fazla bağlantı sağlamak için tasarlanan 5G’ye yol açtı.

5G, 4G’den nasıl daha iyidir?

5G’nin 4G’den daha iyi olmasının birkaç nedeni var:

• 5G, 4G’den önemli ölçüde daha hızlıdır
• 5G, 4G’den daha fazla kapasiteye sahiptir
• 5G, 4G’den önemli ölçüde daha düşük gecikme süresine sahiptir
• 5G, 4G’den daha yetenekli bir birleşik platformdur
• 5G, 4G’den daha iyi spektrum kullanır

5G nerede kullanılacak?

Genel olarak 5G, gelişmiş mobil geniş bant, görev açısından kritik iletişim ve devasa IoT dahil olmak üzere üç ana bağlı hizmet türünde kullanılır. 5G’nin tanımlayıcı bir özelliği, ileriye dönük uyumluluk için tasarlanmış olmasıdır – bugün bilinmeyen gelecekteki hizmetleri esnek bir şekilde destekleme yeteneği.

Geliştirilmiş mobil geniş bant: Akıllı telefonlarımızı daha iyi hale getirmenin yanı sıra, 5G mobil teknolojisi, daha hızlı, daha tek tip veri hızları, daha düşük gecikme süresi ve daha düşük bit başına maliyetle VR ve AR gibi yeni sürükleyici deneyimler sağlayabilir.

Görev açısından kritik iletişim: 5G, kritik altyapının, araçların ve tıbbi prosedürlerin uzaktan kontrolü gibi ultra güvenilir, kullanılabilir, düşük gecikmeli bağlantılarla endüstrileri dönüştürebilen yeni hizmetler sağlayabilir.