Abonelik İptal İşlemleri Artık E-Devlet’ten Yapılabiliyor.

Teknoloji & Bilim
e-devlet abonelik iptali

12  firmanın fesih işlemleri e-devlet’e geldi. Peki, e-devlet fesih işlemi nasıl yapılır?  İşte adım adım yapmanız gerekenler.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan yeni düzenleme ile, abone sayısı 200.000 üzerinde olan elektronik haberleşme şirketlerinden alınan hizmetlere ait aboneliklerin iptali artık e-Devlet üzerinden yapılabiliyor.

Televizyon, GSM hattı, uydu TV ve internet gibi abonelikleri olan firmaların isteği üzerine 12 firmanın fesih işlemi e-devlete taşındı.

Önceden kullanıcılar bazı firmalardan abonelik iptali yapmak için çok uğraşıyordu. Nerdeyse o firmadan çıkmak bir işkenceydi. Çünkü çok fazla istekte bulunuyorlardı. Ancak yeni gelen bir yönerge sayesinde artık bu işlem E-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Peki bu işlem nasıl yapılır? Sizler için bu konuyu 5 adımda anlattık.

E-Devlet Abonelik İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Adım 1- BTK’nin e-devlet sitesinde bulunan Abonelik Fesih Başvurusu linkine tıklayın.

Adım 2– Karşınıza çıkan sayfadan kimliğimi doğrulama kısmına geçebilmek için Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı veya Banka bilgileri seçeneklerinden biri ile e-devlete giriş yapın. Şimdilik TC kimlik no ve şifre ile girişlerde abonelik iptali yapılamıyor.

Adım 3– Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan listeden abonelik iptali yapmak istediğiniz firmayı seçin.

Adım 4– Seçtiğiniz firma için abonelik sorgula butonuna tıklayın.

Adım 5– Karşınıza çıkacak ekrandan fesih başvurusu yap butonuna basın.

E-Devlet Kapısı’ndaki fesih başvurusu sonrası 24 saat içinde hizmet ile ilgili ücretlendirme hizmet sağlayıcı tarafından durdurulacak. Bu şekilde, sabit telefon  veya GSM hattı, internet ve kablo TV aboneleri, aboneliğini iptal ettirmek istediğinde hizmet aldığı işletmeciye yazılı dilekçeyle başvurmak ya da faks çekmek gibi işlemlerle uğraşmadan abonelik iptal başvurusunu yapabilecek.

İşletmeciler, abonelerin nakil, devir, hat dondurma gibi talepleri mevcutken e-Devlet Kapısı üzerinden fesih başvurusu gelmesi halinde bu başvuruyu yerine getirmekle de yükümlü olacak.