Lazer Teknolojisi Mikroskobik Robotları Yürüttü

Teknoloji & Bilim
mikroskobik robot

Cornell Üniversitesinde görev yapan bilim insanları ilk mikroskobik robotları ortaya çıkardı. Bu çalışma, Fizik Profesörü Itai Cohen, Fizik Bilimi Profesörü Paul McEuen ve Pennysylvania Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak görev yapan Marc Miskin’in işbirliğinde yürütülüyor. Bu yeni mikroskobik robot ile bilim dünyasında ortaya konan ortak özellikler şunlardır:

  • Yarı iletken bileşenler içeriyorlar.
  • Standart elektronik sinyallerle kontrol edilebiliyorlar.
  • Elektronik sinyaller ile kontrol edilebildiklerinde yürütülebiliyorlar.

Mikroskobik Robotların Ölçüleri

Bu mikroskobik robotlar yaklaşık bir terliksi hayvan büyüklüğündeler, daha gelişmiş formlarının bir süre sonra insan dokusunda ve kanında dolaşabileceği düşünülüyor. Bilim insanları tarafından hayata geçirilen yürüyen robotlar projesi ile ortaya çıkan mikroskobik robotlar, nano ölçekli kreasyonların en son teknikle donatılmış halidir.

Yeni robotların ölçüleri yaklaşık şunlardır:

  • Robotların kalınlığı 5 mikron,
  • Genişliği 40 mikron,
  • Uzunluğu ise 40 ila 70 mikron kadardır.

Mikroskobik Robotların Çalışma Prensibi

Her robot silikon fotovoltaiklerden oluşturulmuştur. Silikon fotovoltaik hücreler beyin görevi gören basit bir devredir. Ayrıca robotların bacak olarak işlev yapan bölümleri de 4 elektrokimyasal atüatörden meydana gelmektedir. Bahse konu robotların bacak işlevini gören kısmının kontrolü, lazer darbeleri atılarak sağlanıyor. Robot, lazer darbeleri sayesinde ön ve arka fotovoltaikler arasında ileri geri hareket ederek yürüyor.

Bu yazıda sözü edilen mikroskobik robotlar, en yüksek teknoloji ürünleri olmalarına rağmen çok düşük voltajda ve çok düşük güç harcayarak çalışmaktadırlar. Robotların çalışması için 200 milivolt’luk voltaj ve 10 nanowatt’lık güç yeterli olmaktadır. Boyutları ile kıyaslandığında robotlar son derece güçlü ve sağlamdır.

Mikroskobik Robotlar Futuristik Teknoloji Ürünleridir

Araştırmacılar robotları daha karmaşık teknolojilerle donatmanın ve onları geliştirmenin yolları üzerinde çalışıyorlar. Gelecekte mikroskobik robot sürüleri çeşitli materyalleri tarayarak yeniden yapılandırılmada ya da kan damarlarının dikilmesinde görev yaparken görülebilir. Yine aynı şekilde gelecekte mikroskobik robotlar insan beyninin çeşitli alanlarında gelişmiş araştırmalar yapmak için de kullanılabilirler.

Küçük bir robotun kontrolü, insanın kendini kontrol etmesi anlamına gelebilir. Bu tür makinalar bundan sonraki araştırmalarda insanları gözle görülmeyen her türlü muhteşem dünyaya götürebilecek.

Konu ile ilgili olarak Savunma Sanayii Yetkililerinden Ordu Araştırma Ofisi Program Yöneticisi Sam Stanton ‘’Bu araştırma insanlığa yeni bir bilimsel fırsat sunuyor. Bu yolla futuristik malzemelerin kullanımına geçilmesi gerçekleşebilir’’ diyor.