NASA’nın İlk Uzay Turizmi Lansmanı Nasıl İzlenir?

Teknoloji & Bilim
iss

Zengin uzay turistleri, ISS’ye yönelik ilk girişimlerine başlamak üzereler ve onları havaya uçarken izleyebilirsiniz.

Özel uzay yolculuğu şirketi Axiom Space, NASA ve Elon Musk’ın SpaceX’inin yardımıyla Uluslararası Uzay İstasyonuna gidecek olan Çarşamba günü ilk özel astronot görevini başlatmaya hazırlanıyor.

Ax-1 misyonu, üç eğitimli sivilin ISS’de sekiz gün geçirerek araştırma projeleri ve ticari faaliyetler yürüttüğünü görecek. Büyük harcama yapan ekip, ABD’den pilot Larry Connor, İsrail’den görev uzmanı Eytan Stibbe, Kanada’dan görev uzmanı Mark Pathy’den oluşuyor ve NASA astronotu ve komutanı Michael López-Alegría tarafından yönetiliyor.

Bir grup zengin uzay turistinin ISS’ye arsız bir uzay uçuşu yapmasını izlemeye hazırsanız, işte bilmeniz gerekenler.

Lansman ne zaman?

Kalkış 8 Nisan Cuma günü saat 11:17 ET için planlanıyor. Roketin provası ve entegre statik atış testi Çarşamba gününe ayarlandı. Mürettebat, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Launch Complex 39A’dan bir Falcon 9 roketi tarafından fırlatılacak olan SpaceX’in Crew Dragon kapsüllerinden birine binecek.

Lansmanı nasıl izlerim?

NASA ve Axiom, Ax-1’in ön lansmanını ve Cuma günü saat 10:00 ET’den itibaren lansmanını ve ayrıca yerleştirme ve yerleştirme operasyonlarını ele alacak. NASA’nın YouTube kanalından , NASA’nın web sitesinden veya NASA’nın uygulamasından canlı olarak izleyebilirsiniz . Axiom’un kendi sitesinden de izleyebilirsiniz .