Chrome Okuma Listesi Butonu Nasıl Kapatılır?

Bilgisayar & İnternet
chrome okuma listesi kapatma

Google Chrome uygulaması, biz farkında olmadan kendini güncelleme özelliğine sahip. Biz internette gezinmekteyken Chrome bir güncelleme geldiğinde bunu alır ve adeta sessizce yeni eklenen özellikleri programa uygular.

En son gelen Chrome güncellemesi ile Chrome 89’daki yer imi düğmesi (adres çubuğundaki yıldız simgesi) yeni bir açılır menüye sahip oldu. Bu düğmeye tıkladığınızda, artık iki seçenekli bir menü çıkıyor. Biri, varsayılan düğme eylemi olarak kullanılan “Bu sekmeyi yer imlerine ekle”, diğeri ise açık sayfayı okuma listesi menüsüne ekleyen yeni bir seçenek olan “Okuma Listesine Ekle” seçeneği.
chrome okuma listesi simgesi

Chrome okuma listesi simgesini kullanmayacaksanız bunu Chrome’dan kaldırmak isteyebilirsiniz. Chrome ayarlarına girip baktığınızda okuma simgesini kapatma veya aktif etme ile ilgili bir ayar  şimdilik görünmüyor. Bu yüzden Chrome okuma listesi simgesini kapatmak istemiş ancak ayarlarda bulamamış olabilirsiniz. Chrome ayarlarında olmayan bu özelliği kapatmanın yöntemi aşağıdaki gibidir:

 1. Önce yeni bir Chrome penceresi açın. İşlem sonunda Chrome kapanıp yeniden başlatılacak ve tüm açık sekmeleriniz geri gelecektir. Ancak bir siteye veya hesaba login olduğunuz bir açık sekme varsa, sorun olma ihtimaline karşı boş bir Chrome penceresi açıkken bu işlemi yapmayı tercih edin.
 2. Açılacak pencerede adres satırına aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın ve enter’a basın

  chrome://flags/#read-later

 3. Bunu yazıp enter tuşuna bastıktan sonra Ayarlar bölümünde olmayan tüm Chrome eklenti ve özelliklerinin listelendiği aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada okuma listesi İngilizce ismi ile sarı renkle işaretlenmiş olarak Reading List şeklinde görünecektir.
  chrome okuma listesi kapatma
 4. Bu sayfada Reading List hizasındaki drop down menüye tıklayın ve Disabled seçimini yapın. Bunu seçtikten sonra hemen sayfanın sağ alt köşesinde mavi renkli Relaunch butonu belirecektir. İşlemi sonlandırmak için bu butona tıklayın.
  google chrome okuma listesi kapatma
 5. Relaunch butonuna tıkladıktan sonra Chrome kapanıp hemen tekrar açılacaktır. Bu işlem sonucunda Chrome okuma listesi butonu kalkmış olacaktır. Eğer tekrar aktif etmek isterseniz, gene aynı işlemleri yapıp, bu sefer “Disabled” olan kısmı “Default” veya “Enabled” yapıp Relaunch butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Chrome okuma listesi kaldırma işlemi hakkında aşağıdaki videomuzu da izleyebilirsiniz: