Google Türkiye’den Bir Ceza Daha Aldı

İnternet Dünyası 483
google

Rekabet Kurumu, Türkiye sanal ticaretinde haksız rekabete yol açtığı nedeniyle Google arama motoruna yüksek oranda bir ceza daha kesti. Arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanma gerekçesiyle Google Inc. açılan dava sonuçlandı ve karar Rekabet Kurumu web sitesinde yayınlandı.

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı. Google’a 98 milyon 354 bin liralık para cezası verilmesine karar verildi.

Rekabet Kurumu’nun web sitesinde yapılan duyuru:

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı. (14.2.2020)

Google’ın genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak çevrim içi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

13.02.2020 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi.

Yargı yolu Ankara İdare Mahkemeleri olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 13.02.2020 tarih, 20-10/119-69 sayılı kararın açıklama metnine ulaşmak için tıklayınız.