Metaverse Nedir, Ne İşe Yarayacak?

Bilgisayar & İnternet
METAVERSE nedir

Metaverse nedir ve ne işe yarayacak? Son günlerde Facebook’un yaptığı bir açıklama ile uzun bir aradan sonra tekrar gündem konusu olan Metaverse kavramı, bir çok insanın ilgisini çekmeye başladı.

Facebook şirketi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, artırılmış ve sanal gerçeklik laboratuvarlarının finansal sonuçlarını ayrı bir birim olarak yayınlamaya başlayacağını ve burada “metaverse” inşa etme hedeflerine milyarlarca dolar yatırım yapacağını ve ana reklamcılık işinin “önemli düzeyde” karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Metaverse kavramı, teknoloji ve iş dünyasında hızla moda bir kelime haline geliyor. Ama bu ne demek?

METAVERSE NEDİR?

Metaverse geniş bir terimdir. Genellikle insanların internet üzerinden erişebilecekleri paylaşılan sanal dünya ortamlarını ifade eder. Terim, sanal gerçeklik (VR) veya artırılmış gerçeklik (AR) kullanılarak daha gerçekçi hale getirilen dijital alanlara atıfta bulunabilir.

Bazı insanlar metaverse kelimesini, kullanıcıların etrafta dolaşabilen ve diğer oyuncularla etkileşime girebilen bir karaktere sahip olduğu oyun dünyalarını tanımlamak için de kullanır.

Ayrıca blok zinciri teknolojisini kullanan belirli bir meta veri deposu türü de vardır. Bunlarda, kullanıcılar kripto para birimleri kullanarak sanal arazi ve diğer dijital varlıkları satın alabilirler.

Pek çok bilim kurgu kitabı ve filmi, gerçek fiziksel dünyadan ayırt edilemeyen alternatif dijital dünyalar olan tam teşekküllü metaverse’lerde geçer. Ama bu hala bir kurgu malzemesi. Şu anda çoğu sanal alan, gerçek hayattan çok bir video oyununun içine benziyor.

METAVERSE NEDEN ÇIKIYOR?

Metaverse hayranları, bunu internetin gelişimindeki bir sonraki aşama olarak görüyor. Şu anda insanlar sosyal medya platformları gibi web sitelerine giderek veya mesajlaşma uygulamalarını kullanarak çevrimiçi olarak birbirleriyle etkileşime giriyor. Metaverse fikri, insanların etkileşimlerinin daha çok boyutlu olabileceği, kullanıcıların sadece görüntülemek yerine kendilerini dijital içeriğe kaptırabilecekleri yeni çevrimiçi alanlar yaratmasıdır.

Metaverse’e artan ilgi, COVID-19 pandemisinin bir sonucu olarak görülebilir. Daha fazla insan uzaktan çalışmaya ve okula gitmeye başladıkça, çevrimiçi etkileşimi daha gerçekçi hale getirmenin yollarına olan talep arttı.

METAVERSE DÜNYASINA KİMLER KATILIYOR?

Metaverse fikri, bir sonraki büyük şeyin parçası olmak isteyen yatırımcılardan ve şirketlerden büyük ilgi görüyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Temmuz ayında şirketin önümüzdeki beş yıl içinde bir sosyal medya şirketi olmaktan bir metaverse şirketine geçmeye çalışacağını söyledi.

Mart ayında New York Menkul Kıymetler Borsası’nda ilk kez sahneye çıkan popüler çocuk oyunu Roblox, kendisini bir metaverse şirketi olarak tanımlıyor. Epic Games’in Fortnite’ı da metaverse’in bir parçası olarak kabul ediliyor.

Müzisyenler bu platformlarda sanal konserler verebilmektedir. Örneğin, Epic Games, Eylül ayında milyonlarca insanın şarkıcı Ariana Grande’nin Fortnite’ta sanal olarak performansını izlediğini söyledi. Dünyanın en büyük moda şirketleri, insanların avatarlarının metaverse ortamlarında giyebileceği sanal giysiler yapmayı da denedi.