Pc Oyunları iPhone ve iPad’de Nasıl Oynanır?

Bilgisayar & İnternet
Pc oyunları iphone ve ipad’de nasıl oynanır

Bilgisayar oyunları 1980’li yıllardan günümüze kadar gelmiş olan, zamanımızın bir çoğunu onlar ile keyifli şekilde vakit geçirmemizi sağlayan, ailemiz ile ya da bireysel olarak ve arkadaşlarımız ile mutlu zamanlar geçirmenize olanak sağlayan yazılımlardır. Peki bilgisayarda oynamış olduğumuz bu oyunlar iPhone veya iPad’lerde nasıl oynanır, bunu bir ele alalım.

Öncelikle, teknik olarak exe uzantılı dosyaları iPhone veya iPad’lerde çalıştırmak mümkün değildir Bulut oyun sistemleri ile beraber gelen bir özellik olarak da bizler bilgisayar oyunlarını uzaktaki bir cihaza bağlanarak iPhone ve iPad’lerimizde oynayabilmekteyiz. İşte bunu yapmamızı sağlayacak yöntemler:

1- Geforce Now

Bulut oyun sistemlerine yeni bir bakış açısı getiren Envidia, her bir abone için ayrı bir bilgisayar ataması yapıyor.Steam gibi platformlardan almış olduğunuz oyunlar bu bulut servisinde de geçerlidir. Bu oyunları çok kısa süreler içerisinde sizlere atanmış olan bilgisayarlara indiriyorsunuz .Nvidia GeForce Now oyunculara biri ücretsiz olmak üzere üç farklı abonelik seçeneği sunmakta. Ücretsiz olan üyelikte her ay için 1 saat oyun süresi verilmekte ve oyuna girmek için sıra beklemeniz gerekmekte. Premium abonelikte ise RTX özelliği ve sınırsız süreye sahip olmaktasınız.

2- Microsoft xCloud

Bu platform yalnızca Game Pass kullanıcılarının erişebildiği bir platformdur. Bu platform konsola özel bir çok oyunu bünyesinde barındırmakta yani Xbox üzerinden oynayabileceğiniz sınırsız oyunu sizlere sunmaktadır. Biraz teknik detaylara değinmek gerekirse 720p lik görüntü kalitesi sağlamakta.

3- Vortex

Platformun işleyişi çok basittir. Üç ayrı abonelik sistemi mevcuttur. Bunlardan birini seçmeniz gerekiyor. Seçimlerden biri 78 diğer iki tanesi de 170 oyun barındırıyor. Kullanıcıya tanınan oyun süresi ise ucuz olandan pahalı olana doğru ilerlemekte, yani 50 saat, 80 saat ve 140 saat olarak belirlenmiş. Ülkemizde de kullanılabilmekte olan bu sistem HD görüntü kalitesi barındırıyor. Full HD özelliği ise yakında Pro ve Ultra seçeneklerine getirilecek.

4- Playstation Now

Şu anda Türkiye’de mevcut değildir lakin şunu söyleyebiliriz ki kesinlikle çoğu konsol oyuncusunun favorisidir. Ülkemizde hizmet vermemesine rağmen diğer ülkelerden erişimi oldukça basittir. 800 üzerinde oyun sunmaktadır ve bu platform PlayStation 2 ile PlayStation 3 oyunlarını da içerisinde barındırmaktadır. Her ne kadar Playstation’ın bu Platformu kullanmak için önerdiği internet hızı 5 megabit olsa da,uzmanlarca tavsiye edilen internet hızı 50 megabit.

5- Google Stadia

Google Stadia bulut oyun sektörünün en popüler olan sistemlerinden birisidir ve bir ay ücretsiz deneme sürümünün yanı sıra iki farklı ücretli abonelik seçeneği sunmaktadır. Diğerlerinden bu sistemi ayıran en büyük özelliklerden bir tanesi de 4K HDR 60 fps görüntü ile 5.1 surround ses sağlamasıdır. Güzel tarafı da içerisinde birçok ücretsiz oyun barındırması. Platformu ülkemiz desteklemiyor olsa da VPN ile girebilmek elbette mümkün oluyor.