İşe Yarar Bilgiler

Threads Türkiye’de Neden Yasaklandı?

Bilgisayar & İnternet
threads türkiye'de yasaklandı

Facebook, Instagram ve Threads hesaplarına giriş yapan kullanıcılar, Threads uygulamasının Türkiye’de artık kulanımayacağına dair bir mesaj ile karşılaştılar. Meta’nın web sitesinde yapılan açıklamaya göre Türk Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kapsamında 29 Nisan’dan itibaren Threads kullanımının Türkiye’de geçici olarak durdurulacağı duyuruldu.

Meta’nın Threads uygulaması neredeyse çıktığı ilk günden itibaren bir çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Avrupa Birliği ülkelerinde de yasaklanma sorunu yaşayan Threads, veri güvenliği ihlalleri ve daha da ağırlıklı olarak Instagram ve Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerini ve verilerini Threads’e aktararak, rekabet koşullarını ihlal ettiği gerekçeleri ile bir çok soruşturma ve şikayete konu oldu.

2023 yılında yayına başladığında Threads, Avrupa Birliği ülkelerinde aşağıdaki konu ile ilgili olarak tartışılmıştı:

Hedefli reklamcılık çoğu Meta hizmeti için bir sorundur, ancak Threads’in karşılaştığı en büyük sorun bu olmayabilir. Uygulamanın anlık başarısının büyük bir kısmı Instagram ile olan bağlantısına bağlanabilir. Threads’te hesap oluşturabilmek için kullanıcıların Instagram hesaplarını bağlaması ve aynı hesap adlarını kullanması gerekir. Daha sonra Instagram’ı kullanarak halihazırda o platformda takip ettikleri hesapları Threads’te otomatik olarak takip edebilirler.

Sorun şu ki, DMA, kapı denetleyicilerinin kendi platformlarında kendi ürünlerine rakiplerinin ürünlerine göre daha avantajlı muamele sağlamasını yasaklıyor, buna “kendini tercih etme” adı veriliyor. Kendi kendine tercih, Amazon ve Google gibi şirketlerin, Amazon Basics ve Google’ın incelemeleri gibi kendi ürünlerini kullanıcının arama sonuçlarının en üstüne nasıl çıkararak rakiplerini dezavantajlı duruma düşürdüğünü açıklamak için kullanıldı.

Threads Neden Yasaklandı

Bu konuyu Türkiye’deki kullanıcılarını bildirmek için Meta bizzat kendisi açıkladı. Meta tarafından yapılan açıklama aşağıdaki gibidir:

Threads’i Türkiye’de geçici olarak durduracağız
Önemli Noktalar

  • Türk Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kararı kapsamında, 29 Nisan’dan itibaren Threads’i Türkiye’de geçici olarak kapatacağız
  • Türkiye’de Facebook, Instagram, WhatsApp veya diğer Meta hizmetleri ile diğer ülkelerde Threads kullanımı bundan etkilenmeyecek.
  • Türkiye’de Threads’i kullanan kişiler için oluşabilecek aksaklıkları en aza indirmek için gerekli adımları atıyoruz.

Türk Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kararı kapsamında, 29 Nisan Pazartesi gününden itibaren Threads’i Türkiye’de geçici olarak durduracağız. Türkiye’de topluluklarıyla Threads’de etkileşim kuranlar için bu kararın son derece üzücü olacağının farkındayız. Oluşabilecek aksaklıkları en aza indirmek için aşağıdakiler dahil olmak üzere gerekli adımları atıyoruz:

  • Türkiye’de Threads’i kullanan herkes, 29 Nisan’dan önce Threads uygulamasında bu karar hakkında bilgilendirilecek.
  • Türkiye’de Threads’i kullananlar Threads profillerini silmeden dondurabilecek ya da profillerini tamamen silebilecek.
  • Threads tekrar Türkiye’ye döndüğü takdirde, profilini dondurmayı seçen kişilerin gönderileri ve başkalarının gönderileriyle olan etkileşimleri tekrar görünür olacak.
  • Profillerini donduran kişiler diledikleri zaman Bilgilerini İndir aracı üzerinden gönderilerini indirebilecek ve mevcut içeriklerini muhafaza edebilecek.

Bunu Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kararı nedeniyle yapıyoruz

Rekabet Kurumu, yakınlarda Threads ile Instagram arasında veri paylaşımını yasaklayan bir geçici tedbir kararı yayınladı. Bu geçici tedbir kararına katılmamakla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm hukuki şartlarına uyduğumuza inanıyoruz ve bu karara itiraz edeceğiz. Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kararı, bize Türkiye’de Threads’i geçici olarak durdurmak dışında hiçbir seçenek bırakmıyor. Rekabet Kurumu ile yapıcı bir şekilde iletişim kurmaya devam edeceğiz ve Threads’i Türkiye’deki insanlara mümkün olan en kısa sürede tekrar sunmayı umuyoruz.