Web Sitesi Şikayeti Nasıl ve Nereye Yapılır?

Bilgisayar & İnternet
web sitesi nasıl şikayet edilir

İnternete bağlı cihaz sayısının artışı ve kullanıcı talepleri sebebiyle her gün internet içerisine binlerce yeni site dahil oluyor. Dünya geneline baktığımızda, yaklaşık 1.8 milyar web sitesi bulunuyor. Bundan yaklaşık 20 yıl öncesinde 17 milyon tane web sitesi varken bu rakam günümüzde bir hayli yüksek.

Web sitelerine baktığımız zaman, pek çok alanda ve sektörde faaliyet gösterdiklerini söyleyebiliriz. Sitelerin bulunduğu konumlardan ötürü, içerikleri de birbirlerinden farklıdır. Ülke yasaları, web sitesi konusunda çeşitli düzenlemeleri yapmaktadır. Örneğin Türkiye’de aşağıdaki kategorilerde web sitesine erişim yasaklanmıştır.

  • İntihara yönlendiren web siteleri
  • Çocukların cinsel istismarı
  • Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma
  • Sağlık için tehlike arz edebilecek madde temini
  • Müstehcen içerik
  • Fuhuş
  • Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama
  • Atatürk aleyhine yazılan içerikler
  • Yasadışı bahis

Yukarıda sözü edilen kategorilerdeki web sitelerinin kurulması 5651 sayılı kanunun 8. maddesine göre yasaklanmıştır.

Yasaklı Siteleri Nasıl İhbar Edebilirim?

Yukarıda bahsedilen kategorileri içeren bir siteyle karşılaşmanız durumunda, ilk başta ziyaret ettiğiniz web sitesinin linkini, ekran görüntüsünü ve web sitesini ziyaret ettiğiniz saati kaydedin. Ardından, “www.ihbarweb.org.tr” adresini ziyaret edin. Şikayetinize konu olan kategoriyi seçin ve şikayet formunu doldurun.

Şikayet Formunu Doldururken Nelere Dikkat Edilmeli?

İhbar formunu doldururken mümkün olduğu kadar fazla detay vermeniz, şikayetinizin incelenmesi ve sonuçlanması için önemlidir. Ayrıca yapacağınız bu ihbar ile diğer kullanıcıların, bu tip sitelere erişimini engellemiş olacaksınız. Form içerisindeki soruları doğru ve eksiksiz olarak cevaplamanız yeterli olacaktır. Dilerseniz yetkililerden cevap almanız mümkün. Bunun için forma iletişim bilginizi bırakmanız yeterli olacaktır.

Yasaklı Sitelerden Nasıl Korunurum?

Yasaklı sitelere, yani yukarıda belirlenen kategorilerdeki sitelerden uzak kalmak için, internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçip internet profili ayarınızı yapabilirsiniz. İnternet servis sağlayıcı firmaları bu konuda kullanıcılara 3 tip profilde hizmet sunmaktadır.

Genel profil, kullanıcılara yasal olarak kapatılmamış, ancak yasaklı olan içerikli sitelere ve diğer tip sitelere erişebileceği profildir. Genel profil, aktif olan bütün web siteleri için geçerlidir. Diğer 2 profil tipinde, ihbar edilen sitelere erişim sağlanması mümkün olmayacağı için güvenli internet deneyimi sağlayacaktır.