Windows 11 Reklam Kapatma Nasıl Yapılır?

Bilgisayar & İnternet
windows 11 reklam kapatma

Microsoft Windows’un Başlat menüsündeki reklamlar yeni bir şey değil ve bunların Windows 11’e gelmesi sürpriz değil . Microsoft, beta sürümlerinde reklamları test ediyordu ve artık Windows 11 Başlat menüsüne reklam yerleştiren güncelleme normal kullanıcılara sunulmaya başladı.

Microsoft’a göre, Başlat menüsü reklamları “küçük bir seçilmiş geliştiriciler grubu” tarafından seçilen Microsoft Store uygulamalarından oluşacak. Reklamlar, daha önce yalnızca kullanıcının yakın zamanda kullandığı belgeleri ve resimleri gösteren Başlat menüsünün Önerilen bölümünde görünecek. Bir reklama tıkladığınızda, uygulamayı indirmek için Microsoft Store’a yönlendirileceksiniz.

Windows 11 Başlat Menüsü Reklamları Nasıl Kapatılır?

Microsoft, Windows 11’den reklamları kaldırmanın bir yolunu sunuyor. İşte Başlat menüsü reklamlarını kapatmanın en kolay yöntemi.

  • Başlat menünüzü açın. Herhangi bir boş alana sağ tıklayın ve Başlat ayarlarına tıklayın
  • İpuçları, kısayollar, yeni uygulamalar ve daha fazlası için önerileri göster seçeneğini bulana kadar aşağı kaydırın .
  • Bu ayarı kapatın.
  • Bu ayara Windows Ayarları’nı açıp Kişiselleştirme > Başlat’a giderek de ulaşabilirsiniz . Veya klavyenizdeki Windows tuşuna basıp Başlat ayarları yazarak arama yoluyla bulabilirsiniz.

Windows 11 reklam kapatma işleminden sonra bunu da yapın:

Windows kurulumu sırasında, Microsoft’un “reklam kimliğinizi” üçüncü taraflarla paylaşmasını isteyip istemediğinizi soracaktır, böylece gördüğünüz reklamlar size daha iyi hedeflenebilir. Kişisel bilgileri isimsiz üçüncü taraflarla paylaşma fikri birçok kişiyi tedirgin eder, bu yüzden birçok kişi bu ayarı kapatır. İşte nasıl:

  • Windows Ayarlarını açın .
  • Gizlilik ve Güvenlik > Genel’e gidin .
  • Reklam kimliğimi kullanarak uygulamaların bana kişiselleştirilmiş reklamlar göstermesine izin ver seçeneğini bulun ve kapatın.
  • Bu ayarı Windows Arama’yı açıp “reklam kimliği” yazarak da bulabilirsiniz ve ayara hemen ulaşabilirsiniz. Bunu işaretlediğinizde, Microsoft üçüncü taraf reklam verenlerle hiçbir şey paylaşmamalıdır, bu da gördüğünüz hiçbir reklamın doğrudan size özel olmayacağı anlamına gelir.

Bu yazımızda Windows 11 başlat menüsü reklamları nasıl kapatılır konusunu işledik. Windows ile ilgili diğer konularımız aşağıdaki gibidir:

İlginizi Çekebilir: