Cep Telefonu Nasıl Temizlenir? Nasıl Temizlenmez?

Mobil Dünyası
cep telefonu nasıl temizlenir

Hepimiz cep telefonlarımıza büyük ölçüde ihtiyaç duyuyoruz. Çoğumuz için, birisi “hiç cep telefonunuzu temizlediniz mi?” diye sorduğunda düşündüğümüz ilk şey, bir miktar depolama alanı kazanmak için gereksiz dosyaları ve yüzlerce kötü fotoğrafı nasıl kaldırıp kaldırmadığımızdır.

Ancak bir cep telefonunu temizlerken akla gelen ilk şey, telefonunuzu her gün kaplayan potansiyel olarak ölümcül mikropları ve bakterileri ortadan kaldırmak olmalıdır . Telefonunuza her dokunduğunuzda, ellerinize, yüzünüze ve cep telefonunun dokunduğu her yüzeye bakteri aktarırsınız.

Satın alabileceğiniz bazı ultraviyole ışık temizleme cihazları mevcut, ancak telefonunuzu elinizde bulunan veya bulunması çok basit malzemeler ile temizleyebilirsiniz.

Neye ihtiyacınız olacak?

  • Tüy bırakmayan mikrofiber bez
  • 1/2 su bardağı Distile su
  • 1/2 su bardağı İzopropil alkol (% 70)
  • Pamuklu çubuklar veya tahta kürdanlar

Temizlik sırasında iç elektronik cihazlara zarar verebilecek aşırı nemden kaçınmak önemlidir. Çoğu cep telefonu ekranında, özellikle akıllı telefonların cam yüzeylerinde, yağları ellerinizden ve parmaklardan bulaşmasını azaltan oleofobik bir kaplama bulunur. Kaplamanın etkinliği zamanla azalacak, ancak cam üzerinde aşındırıcı herhangi bir şey kullanılması kaybı hızlandıracak ve yüzeyi kalıcı olarak çizecektir.

Kılıfları veya Kapakları Çıkarın

Telefonunuzu etkili bir şekilde temizlemek için herhangi bir koruyucu kılıfı veya kapağı çıkarın. Ayrıca, telefonu yeniden takmadan önce bunlar ayrı ayrı temizlenmelidir.

Küçük bir sprey şişesinde, bire bir oranında damıtılmış su ve izopropil alkol karıştırın. Telefondaki camı çizebilecek mikroskobik minerallerle dolu sert su (kireçli) bulunan bir bölgede yaşıyorsanız, damıtılmış su çok önemlidir.

Şişeyi iyice çalkalayın. Tüy bırakmayan bir mikrofiber beze su ve izopropil karışımını hafifçe püskürtün. Telefona asla doğrudan püskürtmeyin. Bezi aşırı ıslatmayın.

Telefonun tamamını silmek için mikrofiber bezi kullanın. Hem ön hem de arka tarafı temizlediğinizden emin olun.

Küçük Alanları Temizleme

Kamera merceğinin, bağlantı yuvalarının veya düğmelerin etrafındaki boşluk gibi küçük alanlar, yapışkan madde birikmesi belirtileri gösteriyorsa, bu alanları temizlemek için nazikçe kuru bir pamuklu çubuk veya tahta kürdan kullanın. Herhangi bir birikinti giderildikten sonra, alanı hafif nemli mikrofiber bezle tekrar silin.

Tekrar kılıfına yerleştirmeden önce telefonun en az 15 dakika tamamen kurumasını bekleyin.

Bir telefonu nispeten mikropsuz tutmak için bu kapsamlı temizleme adımları haftalık olarak yapılmalıdır .

Bir cep telefonunu temizlemek için asla aşağıdaki öğeleri kullanmayın:

  • Pencere veya ev temizleyicileri
  • Sıkıştırılmış hava
  • Aerosol sprey temizleyiciler
  • Sert Çözücüler (aseton, benzen, toulen)
  • Çamaşır suyu
  • Amonyak