Huawei, Devlere Rakip Olacak HuaweiDocs’u Duyurdu

Mobil Dünyası
HuaweiDocs

Çinli teknoloji devi Huawei, popüler ofis yazılımlarına rakip olarak, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak kullanılabilecek olan ofis yazılımı HuaweiDocs’u duyurdu. Word, Excel gibi uygulamalarda da oluşturulan dosyalar HuaweiDocs’da kullanılabilecek.

Donald Trump’ın başkanlığa geldiği günden bu yana Çin’e ve Çinli şirketlere savaş açtığı biliniyor. Bu savaşlardan payını alan şirketlerden biri olan Huawei’in ABD üretimi olan ürünleri cihazlarında kullanması yasaklanmıştı. Bu yasaklara karşı boyun eğmeyen Huawei ise yaptığı son açıklamalar ile Microsoft Office ve Google Docs gibi ofis devlerine rakip olarak HuaweiDocs’u kullanıma sunacağını belirtti.

Huawei tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamaya göre HuaweiDocs, yeni dosyalar oluşturmanın yanında 50’den fazla uzantının kullanılabileceği bir editör olarak tanıtıldı. Bunun yanında tanıtılan HuaweiDocs, Word, Excel ve Power Point gibi programların dosya uzantılarını da destekleyecek ve sorunsuz bir şekilde bu dosyalar açılıp düzenlenebilecek.

HuaweiDocs, hafif ve kullanımı basit olan bir ofis paketi olarak tanıtıldı. Tanıtılan özellikler arasında en dikkat çekicisi ise; HuaweiDocs, HuaweiDrive’ın farklı cihaz eşleştirme sistemini kullanarak güncellenen dosyaların birden fazla cihazda düzenlenmesine imkân sunuyor.

ABD tarafından yapılan yaptırımlar nedeni ile Huawei bu tehditlere boyun eğmemek adına kendi yazılımlarını oluşturmaya çalışıyor. Kendi işletim sistemini oluşturmakla işe başlayan şirket, yazılımlarına bir yenisini daha katarak ABD ürünlerine olan bağımlılığı en aza indirmeye çalışıyor.