İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilecek Konular

Mobil Dünyası
İkinci El iPhone Alırken Nelere Dikkat Etmeli

İkinci el her hangi bir eşya alırken önce genelde internetten araştırma yapar ve aradığımızı da çoğunlukla buluruz. Özellikle ikinci el telefon almak istediğimizde, ikinci el satış yapılan sitelerdeki çeşitlilik ise adeta bunaltıcı sayıdadır. İkinci el iPhone alma işini online olarak halledeceksek dikkat edilmesi gereken ve bir mağazadan alırken dikkat edilmesi gereken şeyler elbette farklıdır. Biz bu yazımızda bir dükkandan veya kişiden ikinci el iPhone alırken dikkat edilmesi gerekenlere değineceğiz.

Kozmetik Durumunu İnceleyin

İkinci el iPhone alırken, insanların aklına ilk anda telefonun dış görünüşünü incelemek gelir ki bu da çok doğal bir davranıştır. Telefon yüzeyindeki çizikler sadece görünümü bozan unsurlar değildir, aynı zamanda nasıl kullanıldığının önemli göstergelerindendir. Derin çizik ve çatlaklar, telefonun çok dikaktli kullanılmadığının, hasarlı olabileceğinin işaretleridir.

Düğme Testlerini Yapın

Güç düğmesini, ana sayfa düğmesini, ses düğmelerini test edin. iPhone 8 ve öncesi ikinci el iPhone modellerinde ana sayfa düğmesi tutukluk yapıyor ve istendiği gibi çalışmıyor olabilir.

Sim Kartınızı Takıp Deneyin

Mümkünse, iPhone’un ağınızı çalıştırdığından emin olmak için SIM kartınızı takın. Bir görüşme testi yapın ve görüşme kalitesini kontrol edin.

Kulaklık Jakı Testi Yapın

Kulaklık kablosu kullanan bir ikinci el iPhone modelinde, kulaklık jakının çalıştığından emin olmak için telefon görüşmesi yapmak için bunları kullanın.

Pil Sağlığını Kontrol Edin

Pil sağlık durumunu kontrol edin ve eğer pil değiştirilmişse, markası konusunda kesin bilgi almaya çalışın.

Wi-FI Kontrolü Yapın

Test edilecek başka bir şey de wifi. Ayarlar> Wi-Fi ye gidin ve kapalıysa açın. Çevrenizdeki ağları algılayıp algılamadığına bakın ve mümkünse bulunduğunuz yerin şifresini alarak kontrol edin.

GPS Testi Yapın

Haritalar uygulamasına gidin ve GPS’in çalıştığından emin olmak için ilgili simge oka dokunun. iPhone konumu almak için önce çevrenizdeki wifi ağlarını kullandığından, bazen GPS aracılığıyla doğru bir konum elde etmek birkaç saniye sürebilir.

Hoparlör Testi

Hoparlörün düzgün çalıştığından emin olmak için, zil seslerini deneyin ve internete bağlandıysanız bir müzik çalın. Bir eller serbest telefon görüşmesi de yapabilirsiniz.

Kamera Testi Yapın

Ön ve arka kameraları kontrol etmek için bir kaç fotoğraf veya kısa video çekerek kameranın çalışıp çalışmadığını ve fotoğraf/video kalitesini kontol edin. Lens üzerindeki kılcak çizik veya hasarlar genelde video veya fotoğraf çekim sonucuna yansırlar.

Ölü Piksel Kontrolü Yapın

Uygulama kullanmadan ölü piksel kontrolü yapmanın en basit yollarından biri ekranda tamamen parlak beyaz bir resim dosyası açmaktır. Tamamen temizlenmiş bir ekranda bu şekil kontrol yapar ve dikaktli bir şeklide incelerseniz, ölü pikseller kendini belli edecektir.