IOS 14, iPhone 6s ve 6s Plus’ı Kastı mı?

Mobil Dünyası
ios 14

iPhone kullanıcılarının, bazı yenilikleri getirdiği için hevesle beklediği iOS 14 versiyonu nihayet 14 Eylül tarihinden itibaren, ve hemen çok kısa süre sonra iOS 14.0.1 güncellemesi bazı hata düzeltmeleri için yayınlandı.

Telefonlarda yazılım güncellemeleri hem Android hem iOS kullanıcıları için hep beklentilere, yeniliklere, daha önce yaşanan sıkıntıların giderilmesi konusunda çözüm umutlarına, eksikliği görülen özelliklerin ekleneceği düşüncesine neden oluyor. Her yeni sürüm haberinde insanlar kendi telefonlarının güncelleme alıp almayacağı konusunda araştırmalar yapıyorlar.

Yeni iOS veya Android güncellemesi alacak telefonlar listesinde kalan en eski modellerde genelde hafif veya belirgin yavaşlama sorunları olabiliyor. IOS 14 güncelleme listesinin en sonunda yer alan iPhoe 6s ve iPhone 6s Plus model sahipleri de, güncelleme alacaklarına sevinmekle beraber, telefonlarında bir kasma olup olmayacağını merak ediyorlardı.

Bu 2 model güncelleme aldıktan sonra maalesef telefonda çok hafif te olsa bir yavaşlama sorunu görüldü. Ancak bu kasma ve yavaşlama ancak telefonu uzun süredir kullananların hissedeceği şekilde oldu. Bir iPhone 6s modelini alıp kurcalayan her hangi bir kişi telefonun gayet hızlı çalıştığını söylerken, mevcut kullanıcısı hafif bir yavaşlama hissedebiliyor. Hatta Şikayet Var sitesinde bazı kullanıcılar daha ciddi sorunlar için şikayet oluşturmuşlar, ancak bu şikayet konularının genel kullanıcılar arasında görülmediği anlaşılıyor.  Örneğin bir kullanıcı şunları söylemiş:

İPhone 6s Plus cihaz sahibiyim. Maalesef ki iOS 14 sürümünü indirdim indireli başıma gelmeyen kalmadı. Telefonum yavaşladı, oyun performansı dipleri gördü, pil hızlı bitiyordu Ultra hızlı bitmeye başladı. Telefonum internet bağlantısı konusunda hantal kalmaya başladı vs. Benim bildiğim yeni sürüm gelince cihaz performansları olumlu yönde etkilenir ancak iPhone cihazım için tam tersi oldu.

Bu şikayetlerin sadece bu telefon kullanıcısına özgü olma ihtimali çok yüksek. Genel anlamda yukarıda belirttiğimiz gibi sadece çok hafif hissedilir bir yavaşlama haricinde sorunlar görünmüyor. Ancak bu durum gene de şunu akla getiriyor: iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri büyük ihtimalle bir sonraki IOS 15 güncellemesini almayacaktır.