iOS 15 ile hangi yenilikler geliyor? iOS 15 yenilikleri neler sunacak?

Mobil Dünyası
ios 15 yenilikleri

iPhone kullanıcıları her yeni iOS güncellemesini merakla bekler, çünkü her yeni versiyonda bir takım yenilik beklentileri içinde olurlar. Bloomberg‘de yayınlanan bir makaleye göre, merak edilen iOS 15 güncellemesi ile ilgili bazı yenilikler sızdırıldı.

Apple, mobil yazılımında, kullanıcıların bildirimleri nasıl ele alacağına yönelik bir yükseltme, yeniden tasarlanmış bir iPad ana ekranı, güncellenmiş bir kilit ekranı ve amiral gemisi aygıtları için ek gizlilik korumaları içeren büyük bir yenilemeyi hazırlıyor.

Geliştirme aşamasındaki değişikliklerin, iPhone ve iPad için önümüzdeki büyük yazılım güncellemeleri olan iOS 15 ve iPadOS 15’e dahil edilmesi planlanıyor. Kaliforniya merkezli teknoloji devi Cupertino, Sky kod adlı yazılım güncellemelerini 7 Haziran’da başlayacak olan Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda duyuracağını söyledi.

Apple, insanları kendi ekosistemine bağlı tutmanın, daha fazla cihaz satmanın ve geliştiricileri yeni uygulamalar oluşturmaya teşvik etmenin bir yolu olarak tüm önemli cihazları için yıllık olarak büyük yazılım güncellemeleri yayınlıyor. Apple, yükseltmeleri genellikle Eylül ayı civarında, yeni iPhone’ların lansmanına yakın bir tarihte yayınlar. WWDC’nin birkaç hafta uzakta olduğu göz önüne alındığında, şirket yine de özellikleri değiştirmeyi veya daha sonraki bir güncellemeye ertelemeyi seçebilir.

Şirket, kullanıcıların mevcut durumlarına bağlı olarak, telefonun ses çıkarması veya ses çıkmaması gibi farklı bildirim tercihlerini belirlemelerine olanak tanıyan yeni bir özellik planlıyor. Geliştirme, kullanıcıların araba kullanıyor mu, çalışıyor, uyuyor mu veya kendi seçtikleri özel kategorileri seçmelerine olanak tanıyan yeni bir menü biçiminde gelecek. Menü, ayarlara hızlı erişim için güncellenmiş Kilit Ekranında ve Kontrol Merkezi’nde, iPhone ve iPad’in menüsünde gösterilecektir.

Durumlarına bağlı olarak mesajlara otomatik yanıt verme seçeneği de iOS 15 yenilikleri arasında olacak. Bu, şu anda yalnızca sürüş sırasında kullanılabilen mevcut otomatik yanıt özelliğine göre ek bir gelişme olacak. Apple, Rahatsız Etmeyin ve Uyku Modu gibi bazı benzersiz bildirim özellikleri ekledi.

iOS 15 sürümünde iMessage daha gelişmiş olabilir

Şirket ayrıca, daha çok bir sosyal ağ olarak hareket etmek ve Facebook’un WhatsApp’ıyla daha iyi rekabet etmek amacıyla iMessage’a yükseltmeler üzerinde çalışıyor. Bu değişikliklerin henüz geliştirme aşamasında olduğu ve duruma göre daha sonra gelebileceği söyleniyor.

iOS 15 iPad Ana Ekranını Değiştirebilir

Bu haftanın başlarında yeni iPad Pro modellerine kavuşan iPad serisi, yazılım değişikliklerini de görecek. Şirket, ürünü 2010 yılında ilk kez piyasaya sürdüğünden beri cihazın Ana Ekranına yönelik en önemli güncellemeyi planlıyor. Geçen yıl piyasaya sürülen iPhone için benzer bir özelliğin ardından Apple, kullanıcıların hava durumunu görüntüleyebilen minyatür uygulamalar olan widget’lar yerleştirmesine izin vermeyi planlıyor. Randevular, borsa göstergeleri ve diğer veriler Ana Ekranın herhangi bir yerinde olabilecek. Kullanıcılar ayrıca tüm uygulama ızgarasını yalnızca widget’larla değiştirebilecekler.

iOS 15 ile Daha Fazla Gizlilik

iOS 15 güncellemesi ile daha fazla gizlilik koruması da geliyor. Çalışmalardaki yeni bir özellik, kullanıcılara hangi uygulamaların kendileri hakkında sessizce veri topladığını gösteren yeni bir menü sunacak. Apple, son yıllarda cihazlarının gizliliğini artırırken, telefon numaraları ve konum gibi verileri toplayıp paylaşabilen özel izleyiciler kullanan binlerce uygulama tespit edildi. Yeni özellik bunu azaltmak için tasarlandı.

Apple, geçen yılki yeniden tasarımından sonra macOS için daha küçük bir güncelleme ve Apple Watch ve Apple TV yazılımı için güncellemeler planlıyor.