iOS 15 İle Hangi Yenilikler Geliyor, Neler Değişiyor?

Mobil Dünyası
ios 15

Haziran 2021’de Apple, sonbaharda piyasaya sürülecek olan iOS işletim sisteminin en son sürümü olan iOS 15’i tanıttı. iOS 15, FaceTime aramaları için yeni özellikler, dikkat dağınıklığını azaltan araçlar, yeni bir bildirim deneyimi, ek gizlilik özellikleri, Safari, Hava Durumu ve Haritalar için eksiksiz yeniden tasarımlar ve daha fazlasını sunar.

Bildirimler, iOS 15’te yeniden tasarlanarak, kişiler için kişi fotoğrafları ve uygulamalar için daha büyük simgeler eklendi. Dikkatin dağılmasını azaltmak için bir bildirim özeti, uygun bir zamanda teslim edilmek üzere bildirimleri bir araya toplar ve bildirimleri önceliğe göre düzenler.

Odak, bir kullanıcının belirli bir zamanda neye odaklanmak istediğine göre bildirimleri ve uygulamaları filtreleyebilen yeni bir özelliktir. Bir kullanıcının Odağı gelen bildirimleri engellediğinde, durumu Mesajlar’da diğerlerine gösterilecektir. iOS, cihazdaki zekayı kullanarak çalışma saatleri veya uykuya dalma gibi farklı durumlar için bir Odak önerecektir, ancak kullanıcılar ayrıca özel bir Odak oluşturabilir. Bir Apple aygıtında bir Odak ayarlandığında, diğer Apple aygıtlarına otomatik olarak uygulanır.

Safari tamamen yeni bir tasarıma sahip olacak. Kontrollere artık tek elle ulaşmak daha kolay olacak ve bir web sayfasının içeriğine daha fazla odaklanma sağlayacak.  Sekme Grupları, kullanıcıların sekmeleri kaydetmesine ve cihazlarda herhangi bir zamanda bunlara kolayca erişmesine olanak tanıyacak. Ayrıca ilk kez özelleştirilebilir bir başlangıç ​​sayfası ve web uzantıları da var.

Haritalar uygulaması artık şehirlerde, binaları, yaya geçitlerini, bisiklet yollarını ve daha fazlasını gösteren, önemli ölçüde geliştirilmiş ayrıntılarla yeni bir 3D görünüm sunuyor. Orada bir olan yeni bir kent-sürüş deneyimi eklendi yol detayları ile ve Transit özellikleri geliştirilmiş bu tür sabitlenmiş favori hatları, karaya çıkmayı bildirimler ve AR yürüme yönleri.

ios 15

Uzamsal Ses iOS 15, FaceTime aramalarına ses yalıtımı ve Uzamsal Ses getiriyor, böylece sesler, kişinin ekranda bulunduğu yerden geliyormuş gibi geliyor. FaceTime ayrıca Portre modunu destekler ve aynı anda daha fazla yüz görmek için yeni bir ızgara görünümü sunar. SharePlay, kullanıcıların bir FaceTime araması sırasında medyayı birlikte senkronize olarak paylaşmasına olanak tanıyan yeni bir özelliktir. Kullanıcılar ayrıca Android ve Windows cihazlarda da açılabilen planlanmış bir FaceTime aramasına paylaşılabilir bağlantılar oluşturabilir.

Hava Durumu uygulaması, iOS 15’te yeniden tasarlandı ve hava durumu verilerinin, tam ekran haritaların ve hava koşullarına göre değişen dinamik düzenlerin daha fazla grafik gösterimini gösterdi. Tamamen yeni animasyonlu arka planlar artık güneşin konumunu ve mevcut yağışı daha doğru bir şekilde yansıtabilir ve yağmur veya kar başladığında ve durduğunda vurgulanacak bildirimler vardır.

Cüzdan uygulaması, iOS 15’teki evler, ofisler veya otel odaları gibi yeni anahtar türleri için destek ekler. Bu yılın ilerleyen saatlerinde, katılımcı ABD eyaletlerindeki müşteriler, Cüzdan uygulamasına bir ehliyet veya eyalet kimliği ekleyebilecek.

Fotoğraflar uygulaması, yeni bir tasarım ve etkileşimli bir arayüz ile Anılar için büyük bir güncelleme sunuyor. Anılar artık kişiselleştirilmiş Anılar için şarkı önerileri sunmak üzere cihazdaki zekayı kullanarak Apple Music ile entegrasyonu destekliyor.

Canlı Metin, bir fotoğraftaki kullanıcıların arayabileceği, vurgulayabileceği ve kopyalayabileceği metni tanımak için cihazdaki zekayı kullanan yeni bir özelliktir.

Spotlight artık fotoğrafları konuma, kişilere, sahnelere, nesnelere ve metne göre arayabilir. Spotlight ayrıca aktörler, müzisyenler, TV şovları ve filmler için web görsel arama ve daha zengin sonuçlar sunar. Kişiler için geliştirilmiş sonuçlar, son konuşmaları, paylaşılan fotoğrafları ve Find My aracılığıyla paylaşılıyorsa konumu gösterir.

iOS 15 ayrıca, daha iyi yanıt verme avantajına sahip olan Siri isteklerini doğrudan iPhone’da işleme  gönderenlerin bir e-postanın açılıp açılmadığını bilmesini ve bir alıcının IP adresini algılamasını engelleyen Posta Gizliliği Koruması ve bir Uygulama gibi yeni gizlilik önlemleri de sunar.