Samsung bir kez daha en büyük mobil üretici oldu

Mobil Dünyası
samsung

Güney Koreli şirket, 80.4 milyon akıllı telefonu pazara sunduktan sonra sıralamadaki en üst sırayı her yıl %2.9 oranında artırıyor. Dünya sıralamasında Huawei ve Xiaomi Samsung’u takip ediyor.

Samsung şirketi bir kez daha dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi olarak ilk sırayı geri kazanırken, Çinli Xiaomi şirketi Apple’ı geride bırakarak kendisini dünyanın üçüncü büyük akıllı telefon şirketi olarak konumlandırdı. International Data araştırmasına göre 2020’nin üçüncü çeyreğinde, küresel cep telefonu pazarı, bir önceki yıla göre %1.3’lük bir düşüşü temsil eden toplam 353.6 milyon akıllı telefon gönderdi.

2020 Nisan ve Haziran ayları arasında Çinli Huawei şirketi Samsung’u ilk kez geride bırakarak dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi oldu. Bununla birlikte, bu yılın üçüncü çeyreğinde Samsung, bir önceki yıla göre %2.9 daha fazla olan 80.4 milyon akıllı telefonun satışından sonra en üst sırayı yeniden kazandı.

Huawei, gönderilen 51.9 milyon cep telefonu ile ikinci sırada yer aldı ve yıldan yıla %22 düşüş yaşadı. Çin pazarına gelince, %15’in üzerinde bir düşüş yaşadı ve bu da şirketin ABD tarafından uygulanan yaptırımların etkisiyle zorluklarla karşılaşmaya devam ettiğini gösteriyor.

Çinli Xiaomi şirketi ise ilk kez Amerikan şirketi Apple’ı geride bırakarak, 46.5 milyon mobil cihaz gönderdikten sonra dünya çapında üçüncü sırada yer aldı ve %42 büyüme kaydetti. Bu büyüme, yılın üçüncü çeyreğinde şirketin kârının %53’ünü temsil eden Hindistan’da elde ettiği güçlü karlardan kaynaklanıyor.

Apple, yeni iPhone 12 serisinin lansmanındaki gecikme nedeniyle 41.6 milyon gönderi ve yıldan yıla %10.6 düşüşle dördüncü sırada yer aldı. Son olarak Vivo, yıllık %4.2’lik bir büyümeyi temsil eden 31.5 milyon adet sevkiyatla küresel akıllı telefon pazarında beşinci sırada yer aldı.