Brokolinin Faydaları Nedir? Brokolinin Yararları Saymakla Bitmiyor.

Yaşam & Sağlık
Brokolinin Faydaları Nedir? Brokoli'nin Yararları Saymakla Bitmiyor.

Anneniz tarafından (neredeyse) boğazınızdan aşağı itilmesiyle tanıdığınız brokoli, süper mini ağaç diyebileceğimiz bir bitkidir. Lahana ailesinden yeşil bir bitki olan brokoli süper bir besindir. En sağlıklı turpgillerden biridir ve büyük çiçekli başları genellikle besleyici özellikleri nedeniyle yenir. Genellikle haşlanmış veya buharda pişirilerek tüketilir, ancak çiğ olarak da yenebilir.

Brokolinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Brokoli içerisindeki antioksidanlar, kanser ve diyabet gibi iltihaplı hastalıkları önlemede önemli bir rol oynar. Brokoli ayrıca karaciğer sağlığını iyileştirir ve vücut detoksifikasyonuna yardımcı olur. Genel sağlığınız için potansiyel brokoli faydaları hakkında bilgi edinin.

1. Kanseri Önlemeye Yararları

Brokoli ve diğer turpgil sebzelerin çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabileceğine dair araştırmalar var – özellikle prostat, akciğer, meme ve kolon kanserleri. Brokoli ayrıca bağışıklığı artıran ve kanser gibi iltihaplı hastalıklarla savaşan yeter miktarda lif içerir.

2. Vücudunuzu Detoksifiye Eder

Genellikle brokolideki dinamik üçlü, glukorafanin, glukonastürtiin ve glukobrassisin olarak adlandırılan istenmeyen kimyasalları nötralize eder ve vücudunuzdan atar. Brokoli filizindeki sülforafan, bir detoksifikasyon enzimleri ağı oluşturarak aerobik hücreleri hasardan korur. Ayrıca inflamatuar tepkileri de baskılar. Başka bir çalışmada, brokoli filiz çayı tüketen bireylerin daha yüksek detoksifikasyon seviyelerine sahip oldukları anlaşıldı. Bu kişiler, 8 haftalık uzun deneyden sonra kandaki benzen ve akrolein seviyelerinin düştüğünü gördüler. Benzen ve akrolein, genellikle çok kirli alanlarda bulunan kimyasal yanma ürünleridir. Basitçe söylemek gerekirse, brokoli, günlük olarak farkında olmadan soluduğumuz kirleticileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

3. Kemik ve Diş Sağlığına Yararları

Mükemmel bir K vitamini, kalsiyum, potasyum ve magnezyum kaynağı olan brokoli, kemik mineral yoğunluğunun korunmasında rol oynar (aynı zamanda iyi düzeyde demir içerir).

Bazı uzmanlar, K vitamininin kemikleri kalsiyumdan daha iyi oluşturduğunu söylüyor. Bir fincan brokoli, bir günde ihtiyacınız olan K vitamininin yüzde 270’ini içerir. Bu vitamin, kalsiyum ile birlikte dişlerinizi korumaya da yardımcı olur. Bu da brokolinin osteoporozla savaşmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

4. Brokolinin Kalp Sağlığına Faydaları

Brokoli, kan damarlarını güçlü tutar. Sebzedeki sülforafan, kronik şeker sorunlarının neden olduğu kan damarı astarlarına verilen zararı önleyebilir ve hatta tersine çevirebilir.

Bir çalışma, brokoli alımının kalbinizin kan pompalama yeteneğini geliştirebileceğini buldu. Oksijen yoksunluğu sırasında kalbe verilen zararı da azaltır. Çok sayıda başka çalışma da brokoli tüketimini koroner kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirmiştir. Sebze, inme eğilimli kişilerde arterlerin iltihaplanmasını ve oksidasyonunu azaltabilir.

Çalışmalar ayrıca brokolideki aynı sülforafanın kan basıncı seviyelerini de iyileştirebileceğini göstermiştir. Brokoli kolesterol içermez. Ayrıca lif içerdiği için kolesterol seviyelerini düzenler ve kalp krizlerini önler.

5. Karaciğer Sağlığına Faydaları

Brokoli’nin karaciğer kanserini önlediği ve hatta tedavisine yardımcı olduğu bulunmuştur. Brokoli filizleri, detoksifikasyon enzimlerinin seviyelerini yükseltebilir ve karaciğeri hasardan koruyabilir. Sebze ayrıca karaciğer yetmezliğini de önleyebilir. Haftada 4 porsiyon brokoli yemek karaciğer sağlığınız için harikalar yaratabilir. Başka bir araştırmaya göre, diyet brokolinin yağlı karaciğer hastalığını önlediği de bulunmuştur.

6. Brokoli Alerjileri İyileştirebilir

Araştırmalar, brokoliyi sadece 3 gün almanın, burun hücrelerinde antioksidan üreten proteinlerin üretiminde yüzde 200 artışa yol açabileceğini buldu. Ve bu, alerjileri iyileştirmeye yardımcı olabilir. Brokoli, astım gibi diğer alerjik (ve solunum) durumların tedavisine bile yardımcı olabilir. Sebzedeki sülforafan, insan solunum yollarında antioksidan enzimlerin salınmasını tetikler ve bu, her gün soluduğumuz serbest radikallerden ve diğer kirleticilerden koruma sağlar.

7. Zayıflamaya Yararları

Brokoli düşük kalorilidir ve bu nedenle kilo verme diyetine ideal bir katkı olabilir. Ve evet, brokoli iyi bir lif kaynağıdır ve sizi uzun süre tok tutar. Bu, kilo verme çabanızı biraz daha sorunsuz hale getirebilir.

8. Görme Sağlığına Faydaları

Uzun süredir sizi rahatsız eden herhangi bir göz probleminiz varsa brokoliyi tüketmelisiniz. Araştırmalar, göz hücreleriniz ne kadar çok sülforafan alırsa, o kadar çok koruma elde ettiklerini söylüyor. Yeşil ve sarı meyve ve sebzelerin de insan gözü için çok önemli olan antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin yüklü olduğu bulunmuştur. Bu süper antioksidanlar, katarakt ve makula dejenerasyonu gibi diğer ciddi göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Yaklaşık 100 gram haşlanmış brokoli, 1.080 mcg lutein ve zeaksantin içerir. Brokoli ayrıca daha iyi görme için gerekli olan bir başka besin olan C vitamini açısından da zengindir.

9. Diyabet Tedavisine Yardımcı Olabilir

Brokoli diyabetin neden olduğu kan damarlarındaki hasarı önler. Sulforaphane, bu tür hasarı sınırlayan belirli enzimleri aktive eder. Laboratuvar deneylerinde sülforafanın ayrıca glikoz seviyelerini düşürdüğü ve şekerin zararlı etkilerini azalttığı bulundu. Brokoliyi yemekten sonra yemek, kan basıncındaki yükselmeyi yavaşlatmaya yardımcı olabilir (lif içeriği sayesinde).

10. Beyin Sağlığına Faydaları

Brokolide beyin sağlığını iyileştiren iki önemli besin maddesi K vitamini ve kolin bulunur. İlki bilişsel yetenekleri geliştirirken, ikincisi hafızayı geliştirir. Ve daha da önemlisi, brokoli, Alzheimer ve depresyonu önlemeye yardımcı olan makul miktarda folik asit içerir. Harvard Tıp Fakültesi’nin bir raporuna göre, brokoli beta-karoten bakımından da zengindir ve bilişsel düşüşü önleyebilir.

11. Brokolinin Metabolizmaya Yararları

Brokolideki kalsiyum ve C vitamini birlikte metabolizmayı hızlandırabilir. Brokolideki lif aynı zamanda metobilizmayı sağlıklı tutma ve ana vücut fonksiyonlarının korunmasından da sorumludur.

12. Brokolinin Bağışıklığa Faydaları

Brokolinin bağışıklık sistemi için bir numaralı etkeni C vitamini içeriğidir. Araştırmalar, brokolinin yaşlanan bağışıklık sistemini de destekleyebileceğini buldu. Sebzedeki sülforafan, vücudun genel antioksidan tepkisini düzenleyen bir protein olan Nrf2 ile etkileşime girer. Bu protein, yüzlerce antioksidan ve gençleştirici enzim ve geni çalıştırabilir. Araştırmalar, çiğ brokoli yemenin bağışıklık sistemini güçlendirici etkilerini en üst düzeye çıkarabileceğini söylüyor. Bu etkilerin yara iyileşmesini de desteklediği görüldü.

13. Hamilelikteki Faydaları

Hamilelikte doğru beslenme, bir kadının hayatındaki diğer dönemlerden daha önemlidir. Bir besin merkezi olan brokoli tam da bu konuda yararlar sağlar. Brokoli içerisindeki kalsiyum, hamile kadınlarda osteoporozu önlemeye yardımcı olurken (kemiklerinin daha savunmasız olması nedeniyle bu aşamada hastalığa daha yatkın olduklarından), folat sağlıklı bir gebelik sağlar, bebekteki nörolojik kusurları ortadan kaldırır.

14. Vücudun pH Seviyesini Dengeler

Çoğu sebze ve meyve gibi brokoli de alkali bir besindir ve vücudun pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.

15. Brokolinin Cilt Sağlığına Faydaları

Aynı Brokolideki antioksidanlar cilt sağlığını iyileştirir ve yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olur. Bitkideki C vitamini, kolajen üretimine yardımcı olur ve sonuçta cildin daha genç görünmesini sağlar. Brokoli, sülforafana dönüştürülen, cildin onarımına yardımcı olan ve sağlıklı bir cilde neden olan glukorafanin adlı bir madde içerir. Böylelikle brokoli yemek cildinizi daha çabuk yeniler ve cildinize güzel bir doğal ışıltı verir. Araştırmalar, brokoli filizi özlerinin UV radyasyonunun neden olduğu cilt hasarına ve kansere karşı koruduğunu göstermektedir.

16. Yaşlanmayı Yavaşlatmaya Faydaları

Brokoli içindeki nikotinamid mononükleotid (NMN) adı verilen bir bileşiğin yaşlanma karşıtı faydalar sağladığı bulunmuştur. NMN, enerji metabolizması için önemli başka bir bileşik üretir, bu bileşik vücudumuzdaki enerjiyi besler ve yaşlanma ile ilişkili bazı belirtileri potansiyel olarak ortadan kaldırır. Brokolideki C vitamini, yaşlanma sürecini hızlandırmaya meyilli olan serbest radikallerle savaşır. C vitamini ayrıca cilt elastikiyetini artıran ve kırışıklıkları azaltan kollajen üretimine katkıda bulunur. Brokoli, cildi cilt kanserine karşı korumada genellikle güneş kreminden daha iyi kabul edilir. Aslında, banyodan önce cildinize brokoli özü sürebilirsiniz. İçindeki sülforafan cildinizde harikalar yaratır.

17. Saç Sağlığına Yararları

B vitaminleri ile C vitamini saçınızı ve saç köklerini güçlendirir. C vitamini ayrıca saç dökülmesine neden olan serbest radikallerle de savaşır. Brokoli gibi koyu yeşil sebzeler, saçı sağlıklı tutan doğal bir saç derisi yağı olan sebum üretimine yardımcı olan A ve C vitaminleriyle yüklüdür. Bu harika sebzede bulunan C vitamini, serbest radikalleri ortadan kaldırır ve saçınızın daha kalın ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda stresi azaltan ve bir şekilde saç dökülmesine karşı savaşan iyi bir B vitamini kaynağıdır.

Brokoli tohumu yağı, şampuanlarda bulunan silikona benzer benzersiz bir yağ asidi bileşimi içerir ve saçınıza parlaklık kazandırmaktan sorumludur. Erusik asit olarak da bilinen bu omega-9 yağ asidi, saç köklerinizde zararlı deterjan veya kimyasal kalıntısı bırakmadan saçınıza pürüzsüz, doğal bir parlaklık verir. Bu nedenle ticari şampuan ve saç kremlerine göre bu açıdan avantajlıdır.