Deve Gribi Nedir Belirtileri Nelerdir?

Yaşam & Sağlık
deve gribi nedir nasıl bulaşır

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası’nda deve gribine karşı önlem alınması uyarısının ardından MERS olarak da adlandırılan virüsün detayları merak konusu, deve gribi nedir, ne anlama geliyor, semptomlar neler? Deve gribi nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mıdır gibi sorular araştırılarak bilgi sahibi olunmaya çalışılır. Deve gribi nasıl önlenir?

FIFA 10 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Katar’da son 2022 yılında onlarca kişiye Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS) teşhisi kondu. MERS, bulaştığı her 100 kişiden 35’ini öldürdüğü belirtildi.

New Microbes and New Infections dergisinde yayınlanan çalışmanın yazarları, Dünya Kupası’nın “kaçınılmaz olarak bulaşıcı hastalık riskleri taşıdığını” vurguladı.

Koronavirüsün dünya genelinde etkisi henüz biterken Dünya Sağlık Örgütü’nden deve gribi uyarısı geldi. Bilim adamları, deve gribini (MERS), dört haftalık turnuva sırasında teorik olarak meydana gelebilecek sekiz potansiyel ‘enfeksiyon riskinden’ biri olarak listeledi. Covid-19 ve maymun çiçeği en olası iki tehdit olarak gösterildi.

Deve Gribinin Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var mı?

Uzmanlar, deve gribinin semptomlarını soğuk algınlığı veya griple karşılaştırır. Burun akıntısı veya tıkanıklığı, boğaz ağrısı, düşük dereceli ateş, genellikle kendini iyi hissetmeme, hafif vücut ağrıları veya baş ağrıları, hapşırma, hafif nefes almada zorluk ve öksürme gibi semptomları olan herkes, enfeksiyon kontrolü ve testinin yapılabilmesi için tıbbi yardım almalıdır.

Öte yandan, MERS’in spesifik bir tedavisi yoktur. Bu nedenle doktorlar hastalığı iyileştirmek yerine semptomları hafifletmek için çalışırlar.

Deve Gribi Bulaşıcı mı?

Birleşik Krallık, en son Ağustos 2018’de Orta Doğu’dan gelen bir turistte olmak üzere yalnızca beş MERS vakası kaydetti. Araştırmacılar, hastalığın kişiden kişiye bulaşmasının mümkün olduğunu söylüyor. Öte yandan, Kovid-19 pandemisinin ardındaki virüsle aynı aileden gelen virüsün doğal konağının develer olduğu düşünülüyor.

Deve Gribi Nasıl Önlenir?

Sağlık yetkilileri, FIFA 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Katar’a giden tüm yolculara memelilere dokunmamalarını tavsiye etti. Çalışmanın yazarları ayrıca, savunucuların deve sütü veya idrarı içmekten veya pişmemiş deve eti yemekten de kaçınmaları gerektiğini söylediler. Uzmanlar ayrıca soğuk algınlığı veya grip benzeri MERS semptomlarıyla ülkesine dönen herkese enfeksiyon kontrolü ve testinin yapılabilmesi için tıbbi yardım almasını ve seyahat geçmişini paylaşmasını tavsiye etti.

Diğer Ülkeleri de Tehdit Ediyor

DSÖ’den bir epidemiyolog olan Prof. Dr. Patricia Schlagenhauf ve ekibi, bunun özellikle Katar ve komşu ülkeler için geçerli olduğunu söyledi. Uzmanlar, futbol maçlarını izlemek için Katar’a giden çok sayıda taraftar nedeniyle hastalığın İngiltere ve ABD gibi diğer ülkelere de yayılabileceğini öne sürdü.