Düzenli Tüketilmesi Gereken 12 Sebze ile Sağlıklı Kalın

Yaşam & Sağlık
sebzeler

Sofralarımızdan eksik olmaması gereken sebzeler, içerdikleri vitamin ve mineraller ile vücut saplığına bir çok katkıda bulunuyorlar. Sebzeler, folik asit, C vitamini ve potasyum dahil olmak üzere iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Sağlıklı bir bağırsak sağlamaya ve kabızlığı ve diğer sindirim sorunlarını önlemeye yardımcı olabilecek mükemmel bir diyet lifi kaynağıdırlar. Lif içeriği yüksek bir diyet, bağırsak kanseri riskinizi de azaltabilir.

İşte sofranızdan eksik etmemeniz gereken, düzenli tüketilmesi tavsiye edilen 12 sebze çeşidi.

1. Ispanak

Günlük diyetinize dahil edilecek en iyi sebzelerden bazıları yapraklı yeşilliklerdir. Ispanak, kronik hastalık riskini azaltan antioksidanlarla doludur. Aynı zamanda A ve K vitaminleri içerir ve bir fincan çiğ ıspanak 7 kalori içerir.

2. Havuç

Havuç, önerilen günlük A vitamini miktarının yaklaşık 4 katı A vitamini içerdikleri için görme yetisine yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, kanseri önleyebilen bir antioksidan olan beta-karoten içerir.

3. Brokoli

Brokoli, turpgillerden sebze ailesinin bir parçasıdır. Bu sebzeler, kanser riskini azaltabilen sülforafan içerir. K ve C vitaminlerinin yanı sıra folik asit, manganez ve potasyum içerir.

4. Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası da turpgillerden sebze ailesinin bir parçasıdır. Brokoli ile aynı vitamin ve mineralleri içerirler. Brüksel lahanası ayrıca hücrelere zarar verme riskini azaltan bir bileşik olan kaempferol içerir.

5. Tatlı Patates

Tatlı patatesler de aynı havuç gibi, kansere karşı savaşmak ve göz sağlığını iyileştirmek için bir tür A vitamini olan beta-karoten içerir. Tatlı patates, glisemik indeks ölçeğinde düşük ve lif oranı yüksek olduğundan şeker hastaları için iyidir.

6. Mantarlar

Mantarlar hafızaya, kalp sağlığına ve hastalıkların önlenmesine katkıda bulunur. Protein ve lif içerdikleri için harika bir et alternatifidir. Mantarlarda ayrıca B ve D vitaminleri bulunur.

7. Kuşkonmaz

Günlük yenebilecek en iyi sebzelerden biri de kuşkonmazdır. Kuşkonmaz sapları az kalori içerir ancak bol miktarda liften oluşur. Ayrıca folik asit, C vitamini, A vitamini ve K vitamini içerir. Kuşkonmaz, karaciğeri toksinlerden bile koruyabilir.

8. Pancar

Pancar kalp sağlığını iyileştirebilir. Bu anti-enflamatuar ve antioksidan sebze, kan basıncı ve oksidatif stres üzerinde olumlu etkilere sahip olabilir. Diyabetik sinir problemleriyle savaşabilecek bir antioksidan içerirler.

9. Biber

Biberlerin portakaldan daha fazla C vitamini içerdiğini biliyor muydunuz? Ayrıca B-6 vitamini, folta ve beta-karoten içerirler. Biberlerde görme yeteneğinizi korumaya yardımcı olan antioksidanlar vardır.

10. Soğan

Soğan, kanseri önlemekle bağlantılı olan kükürt bileşikleri içerir. C vitamini, B-6 ve manganez içerir. Soğandaki bazı bileşikler mide ve prostat kanserlerini azaltmak ile ilişkilendirilmiştir.

11. Sarımsak

Sarımsak, birçok sağlık yararı ile bağlantılı bir bileşik olan allisin içerir. Araştırmalar, sarımsağın kan şekerini düzenlemek ve kalp sağlığına katkıda bulunmak için kullanılabileceğini gösteriyor. Sarımsak pişirmek sağlık yararlarından bazılarını kaybetmesine neden olur, bu nedenle çiğ yemek en iyisidir.

12. Domates

Domates teknik olarak bir meyvedir, ancak insanlar onlara sebze gibi davranır, onları birçok vejeteryan yemeğinde bulundurur. Çok miktarda potasyum ve C vitamini içerirler. Domateslerdeki likopen, beta-karotenin yanı sıra kanser riskini azaltmakla bağlantılıdır. Domates ayrıca sağlıklı görmeye yardımcı olan bileşiklere sahiptir.