Egzersiz Yapmanın Yararları Nedir, Size Neler Kazandırır?

Yaşam & Sağlık
egzersiz yapmanın yararları

Egzersiz yapmak hayatınızın pek çok alanında size fayda sağlayacağı gibi, sadece kilo vermek veya fit bir görünüme kavuşmak ile sınırlı kalmamaktadır. Güzel bir görünüme sahip vücuda kavuşmanın yanında pek çok fiziksel ve mental rahatsızlıktan sizi kurtardığı gibi özgüveninizin yükselmesini, daha iyi bir yaşam sürmenizi ve daha sağlıklı bir hayata erişmenize olanak vermektedir. Sizin için araştırdık ve egzersiz yapmanın faydaları hakkında bilgiler bulabileceğiniz bu içeriği düzenledik.

Stres Seviyenizi Azaltır

Düzenli egzersiz yapmanın belki de size getirecek en büyük faydası, stres seviyeniz de olacak azalmadır. Bilindiği üzere Düzenli egzersiz yapan kişiler sürekli aktif olup düşünmeye fırsat bulamadıkları için daha az stres yaşarlar.Ayrıca egzersiz yaparken vücudunuz noradrenalin ve nörohormonlar salgılamaktadır.Bu sayede stres seviyesinde düşüş görülür.

Özgüven Artışı Sağlar

Düzenli spor yapan kişiler sağlıklı bir vücuda kavuşmanın yanında güzel bir görünüme de erişirler. Bu da spor yapan kişilerde Özgüven artışına neden olur. Bununla birlikte anksiyete seviyesi azalır, psikolojik olarak daha sağlıklı bir ruh haline bürünülür.

egzersizin faydaları

Düzenli Uyku Sağlar

Spor yapmanın insanlara kazandırdığı bir diğer şey ise Düzenli uyku olmaktadır. Bilindiği üzere vücuttaki enerji atmaya ve fiziksel olarak gün içerisinde atılması gereken enerjiyi sağladığı için uykunuzu düzene sokmaktadır. Bu da sizleri daha sağlıklı ve daha üretken bireyler haline getirir. Nitekim gece uykusunu düzgün alan insanlar beyinlerini daha aktif olarak kullanabilirler. Beyni daha üretken hale getirmenin yollarından bir tanesi de gün içerisinde yeterli hareketi sağlamak olduğu herkesce bilinir.

Bağışıklığı Güçlendirip Direnci Artırır

Spor yapmak istediği sağlayacağım bir diğer avantaj ise bağışıklık sisteminizi güçlendirmesi olmaktadır. Daha güçlü bağışıklık sistemi de sizleri hastalıklara karşı daha dirençli bireyler haline getirmektedir. Bu fayda çevrenizdeki herkes etrafa yayılan virüs yüzünden hasta olurken Siz bu konuda endişe taşımazsınız.

Zararlı Alışkanlıklardan Kurtulmanıza Yardımcı Olur

Bilindiği üzere sigara alkol ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıkları bırakmak oldukça zordur. Bunun nedeni ise bıraktıktan sonra onların eksikliğini yaşamaktır. İşte bu zararlı alışkanlıkları bırakan kişiler onun yerini sporla doldurarak daha sağlıklı ve mutlu bireyler olmalı fırsatını yakalarlar. Böylelikle gün içerisinde bilgisayar başında oturup oyun bağımlılığı yaşamak yerine evde, parkta, okulda veya spor salonunda kendisi için olumlu bir şey yaparak daha kaliteli bir yaşam ulaşırlar.

Eğer siz de daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralamak istiyorsanız, tek yapmanız gereken ufaktan egzersiz yapmaya başlamak olmalıdır. Yeteri kadar formunuz yoksa ve bugüne kadar hiç spor yapmadıysanız bir anda radikal hedefler belirleyip günde 2-3 saat gibi zorlu hedefler koymak yerine daha ufaktan yani günde 15 dakika spor yaparak başlamak bunu alışkanlık haline getirmenize yardımcı olacaktır. Böylelikle arzuladığınız vücuda kısa zamanda ulaşabilir ve daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.