Flaşlı çekilen fotoğraflarda kırmızı göz sorunu neden olur?

Yaşam & Sağlık
fotoğraflarda gözün kırmızı çıkması

Fotoğraflarda kırmızı gözlerin görünümü, kamera flaşı (veya başka bir parlak ışık kaynağı) retinadan yansıdığında ortaya çıkar. İşleyiş şekli şöyledir: Işık göze çarpar ve gözbebeğinin genişlemesine neden olur, ışığın gözün arkasındaki hücreler (retina) tarafından algılanmasına izin verir ve daha sonra ışık ışınlarını beynimizde görsel görüntüler oluşturan elektronik darbelere dönüştürür.

En azından fotoğrafçılar için sorun, ışığın tamamının emilmemesidir; bazıları kamera merceğine geri yansıtılır. Işık yansıtıldığında gözün arkasındaki bağ dokusunun zengin kan akışını aydınlatır ve resimlerde gördüğünüz kırmızı rengi üretir.

Fotoğraflardaki Kırmızı Gözler Nasıl Önlenir?

Bazı fotoğraflarınızın kırmızı gözlerle mahvolmasının nedeni, göz bebeklerimizin ışığın kan damarlarından yansımasını engelleyecek kadar hızlı büzüşmemeleridir. Öğrencilerinizin daha hızlı küçülmesini sağlamak için yapabileceğiniz hiçbir şey olmasa da, korkunç kırmızı göz etkisini önlemeye yardımcı olmak için alabileceğiniz birkaç basit önlem vardır.

  • Doğrudan kamera merceğine bakmayın. Fotoğraflarını çekmeden önce konularınıza yön verecek vaktiniz varsa, onlardan objektiften biraz uzağa bakmalarını isteyin. Bu, gözlerinin flaşı doğrudan bir açıyla yakalamasını önleyerek, fotoğrafta yakalanan ışık yansıması olasılığını azaltabilir.
  • Odadaki aydınlatmayı iyileştirin. Daha karanlık odalarda, gözbebekleri, görmeye yetecek kadar ışık getirecek şekilde genişlemiştir. Bu durumlarda, fotoğraf çekilmeden önce göz bebeği daraltılamadığından, kameradan gelen flaş kızarıklığa neden olabilir. Odada daha fazla ışığa izin vererek veya daha parlak bir alana geçerek küçük bir düzeltme yapabilirsiniz.
  • Kırmızı göz önleme işlevini kullanın. Çoğu modern kamera (ve artan sayıda akıllı telefon), kullanıcıların her seferinde kareye uygun fotoğraflar çekmesine yardımcı olmak için kırmızı göz azaltma özelliğine sahiptir. Bu özellik, kamera resmi çekmeden önce arka arkaya hızlı bir ışık yayar. Sonuç olarak, fotoğraf çekilmeden önce deneğin göz bebekleri daralır ve böylece kırmızı göz etkisi olasılığını azaltır.
  • Flaşı ve merceği birbirinden uzaklaştırın. Bu yöntem akıllı telefonlar veya dahili flaşlı kameralar için işe yaramaz, ancak harici flaşlı bir kamera kullanıyorsanız, kırmızı göz sorununu en aza indirmek için flaş ünitesini kamera gövdesinden uzaklaştırabilirsiniz. Bu kırmızı göz düzeltme, konunuzun göz bebeğinden yansıyan ışığın lense girmesini engeller.

Flaşlı fotoğraflarda gözün kırmızı çıkması sağlık işareti mi?

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülin Berk, 2012 yılında AA muhabirine yaptığı açıklamada, göz hastalıklarının küçük yaşlardan itibaren tespit edilmesinin önemine dikkat çekti.

Göz hastalığının belirlenmesinde fotoğrafların da etkili olduğunu belirten Berk, şöyle konuştu:

“Fotoğraflarda gözler tavşan gibi kırmızı renkte olur, parlar. Eğer fotoğrafta bu parlaklığı göremiyorsak bir sorun vardır. Gözde bu kırmızılık görünmüyorsa ya da tam tersi kırmızılık yerine göz bebeğinde bir beyazlık algılanıyorsa, bir göz doktoruna muayene olunması lazım. Göz bebeğin hemen arkasında mercek var, mercek saydamlığını yitirmiştir, dolayısıyla katarakt olabilir veya gözün içinde bir tümör olabilir. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde bu sorun atlanabilir. Çünkü çocuklar ve bebeklerin göz kusurları büyüklerdeki gibi kolay anlaşılır değildir. Bu yüzden özellikle çocuk hekimlerinin ve ailelerin fotoğraflarda çocukların gözlerinde kırmızı renk var mı yok mu diye bakmalarını istiyoruz.”