İspanya’da Bir Restorasyon Faciası Daha Yaşandı

Yaşam & Sağlık
ispanyada restorasyon faciası

Daha önce de restorasyon çalışmalarındaki başarısızlıklar ve ortaya çıkan komik sonuçlar ile gündeme gelen İspanya, yeni bir restorasyon faciası ile tekrar alay konusu oldu. İspanya’nın Palencia kentinde bulunan bir tarihi binanın dış cephesindeki heykelin restorasyon çalışması tam bir facia ile sonlandı ve ortaya komik bir manzara çıktı.

ispanyada restorasyon faciası

Çocukların kumsalda yaptıkları kumdan heykellere benzetilen ve özellikle İspanya sosyal medyasında alay konusu olan restorasyon çalışmasını henüz kimin yaptığı bilinmiyor.

Donald Trump’a Benzetildi

ispanyada restorasyon faciası

Restorasyon çalışmasından sonra ortaya çıkan karikatür gibi yüz ifadesi, bir çok sosyal medya kullanıcı tarafından Donalp Trump’a benzetilerek alay edildi.

İspanya Restorasyon Faciaları

Bu restorasyon faciası İspanya için ilk değil;

2012 yılında da bir kilisede İsa freskine bir restorasyon çalışması yapılmış ve ortaya korkunç bir sonuç çıkmıştı. İspayollar restorasyon sonrası freski maymuna benzeterek dalga geçmişlerdi.

Geçtiğimiz aylarda ise bir mobilya tamircisi, 17. yüzyıldan kalma “Meryem’in Kusursuz Gebeliği” tablosunun reprodüksiyonunu restore etmek istemiş ve sonuç olarak eseri tanınmaz hale getirmişti.