Karpuzun Sağlığa Faydaları. Karpuzun Yararları Nelerdir?

Yaşam & Sağlık
karpuuzn yararları

Herkes karpuzun güneşli bir günde sizi serinletebileceğini bilir, ancak bu sağlıklı meyve diyabetinizi yönetebilir ve vücudunuzu kronik hastalıklara yatkın hale getirebilecek serbest radikallerle savaşabilir. Ayrıca kalp hastalığı , astım krizi gelişme risklerinden korunmanıza yardımcı olabilir ve kilo vermeyi de destekler. Bu sağlıklı meyve, sizi sağlıklı tutabilecek 45 kalori, C vitamini ve A vitamini içerir. Karpuzun en iyi yanı, %92 sudan oluştuğu için sizi suya doymuş tutmasıdır ve bu iştahınızı kesmenize ve size tokluk hissi yaşamanıza yardımcı olacaktır.

1. Susuzluğa yararları:

Karpuzun %92’si sudan oluşur ve bu, daha az kalori anlamına gelir. Bu meyvenin su kaybını önleme özelliği vardır ve bu özelliği, karpuzu kilo verme diyetinize eklemeniz gerektiği anlamına gelir. Susuz kalmamak ağız kuruluğunu önleyebilir ve kalp damar sağlığı için iyidir. Susuz kalmamak, yaz aylarında vücudunuzu serin tutacaktır. Vücudunuzu temizler ve cildinizin sağlıklı kalmasını sağlar. Yani tek yapmanız gereken her gün sadece bir porsiyon karpuz tüketmek.

2. Diyabete faydaları:

Karpuz, böbreklerinizin L-sitrülini (amino asiti) L-arginine (amino asite) dönüştürmesine yardımcı olur. Aslında, bu iki amino asit sizi diyabetten koruma eğilimindedir. Karpuzun sahip olduğu L-arginin takviyesi, vücut tarafından glikoz metabolizmasını ve insülini düzenlemek için çok önemlidir.

3. Kilo Vermeye yararları:

Doğal olarak nasıl kilo vereceğinizi merak ediyorsanız, bu sağlıklı meyveyi kilo verme diyetinize eklemekten kaçırmayın. Karpuz çoğunlukla sudan oluştuğu için size tokluk hissi verir ve iştahınızı azaltır. Yani, daha hafif olmak istiyorsanız, bu sulu meyveyi kilo verme diyetinize eklemelisiniz.

4. Kardiyovasküler Hastalığı Önler:

Likopen, karpuzda bulunan ve meyveye kırmızımsı rengini veren bir maddedir. Bu maddenin karpuzda domatesten daha fazla bulunduğunu biliyor muydunuz? Likopen, kolesterolü düşürebilir ve böylece kalp ile ilgili hastalıklar geliştirme riskinizi azaltabilir. Yapmanız gereken tek şey günde bir porsiyon karpuz tüketmektir.

5. Astıma faydaları:

Karpuz, astımın etkilerini azaltmaktan sorumlu iyi bir C vitamini kaynağına sahiptir ve bu, günde sadece bir porsiyon karpuzla astımın bazı ciddi etkileriyle savaşabileceğiniz anlamına gelebilir. Dahası, düşük C vitamini seviyelerine sahip astımlılar daha fazla astım semptomları yaşama eğilimindedir ve bu nedenle, böyle bir hastalıkla mücadele ediyorsanız karpuz harika bir öneridir. Basit bir ifadeyle, karpuz astımlılara iyi gelen yaklaşık % 40 C vitamini içerir .

6. Diş sağlığına yararları:

Her gün bir porsiyon karpuz tüketmek, sizi dünya nüfusunun yaklaşık %25’ini etkileyen bir hastalık olan periodontal bir hastalıktan koruyabilir. Bu hastalık diş kaybı, enfeksiyon ile karakterizedir ve ayrıca diğer kalp hastalıklarıyla bağlantılıdır. Periodontal hastalığın olumsuz etkilerini azaltan en önemli madde C vitaminidir. Bu yüzden tek yapmanız gereken günlük diyetinize biraz karpuz eklemektir.

7. Enflamasyonla savaşır:

Günümüzde çoğu insanın karşılaştığı enflamatuar hastalıkların en yaygın biçimlerinden biri, birçok ciddi hastalığın nedeni olan enflamasyondur. Bu hastalıklar arasında kalp hastalığı, kanser ve fibromiyalji bulunur. Enflamasyonun günümüzde çoğu kişinin karşılaştığı pek çok sorunu vardır ve bu hastalıkla mücadele, önlem olarak alınması gereken bir şeydir. Bununla birlikte, bu tür iltihaplarla savaşmanın basit bir yolu, günlük diyetinize karpuz eklemektir.

8. Sinir sistemine faydaları:

Karpuz, sinir fonksiyonunu düzenleyebilen zengin bir potasyum kaynağına sahiptir. Daha basit bir ifadeyle, elektrik uyarılarını ve mesajlarını kolaylaştırır. İnsan vücudu tarafından daha az potasyumun uyuşmaya ve karıncalanmaya neden olabileceğini unutmamalısınız. Yani bacağınızda bacak kramplarından muzdaripseniz, bu vücudunuzdaki düşük potasyumun nedeni olabilir. Tek yapmanız gereken bir porsiyon karpuz suyu yudumlamak ve bu size iyi gelecektir.

9. Güneş çarpmasına yararları:

Sıcak çarpması (güneş çarpması), birçok insanın karşılaştığı tehlikeli bir sorundur. Karpuz, sıcak çarpmalarını önleyebilen elektrolitler içerir. Yapmanız gereken tek şey biraz karpuz suyunu yudumlamaktır ve bu, vücudunuzu serin tutarak vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olacaktır.

10. Böbreklere faydaları:

İnsan vücudu, soluduğumuz hava da dahil olmak üzere yiyeceklerden gelen toksin yüküne maruz kalır. Bu toksinler böbrekleriniz tarafından atılır ve böbreklerinizin sağlıklı ve iyi çalışmasını sağlamak için her gün 1 porsiyon karpuz suyu içmeniz gerekir. Karpuzdaki ana besinler, toksinlerle savaşmaya yardımcı olan ve onları vücudunuzdan atan kalsiyum ve potasyumdur.

11. Kanseri önlemeye faydaları:

Bu sağlıklı meyve, kanserle veya kansere neden olan herhangi bir radikalle savaşabilecek zengin bir antioksidan ve C vitamini kaynağı içerir. Glikojenin prostat kanseri riskinizi azalttığı söylenir ve karpuzda bu içeriğin zengin bir kaynağı vardır.