Koronavirüse Karşı Güçlü Olmak İçin 10 Besin Tavsiyesi

Yaşam & Sağlık
koronavirüs

Koronavirüs ilk yayılmaya başladığında tüm dünyadan uzmanlar öldürücü etkisini zayıf bünyelerde ve kronik rahatsızlığı olanlarda gösterdiğini belirtmişlerdi. En büyük risk grubu ise yaşlılardı. Yaşı daha genç olanlar ise bünyelerinin sağlamlığı sayesinde hastanelerde tedavi olarak, hatta bir çoğu evde karantinada kalarak koronovirüsten kurtuldular.

Koronavirüs dirençli vücutlarda çok daha kolay yeniliyor.

Tüm yaşananlardan anlaşılıyor ki dirençli vücuda sahip olmak koronavirüs ile mücadelede çok önemli. Bu yüzden Uzm. Dr. Hayri Gözlükgiller’in sosyal medya hesabında paylaştığı bir videosunda dile getirdiği tavsiyelerini özet olarak aktarıyoruz.

Portakal, Mandalina, Greyfurt, Kivi

Bu meyveler yüksek C vitamin içeriği nedeniyle vücudun günlük C vitamini ihtiyacını tam olarak karşılar. C vitamini içerikli ilaçlar doğal vitaminler gibi aynı etkiyi göstermez, ihtiyaç fazlası vücuttan atılamadığı için koronavirüsün vantuz özelliğini artırıyor. Doğal vitaminlerin fazlasını vücut atar, ancak C vitamini ilaçlarının böyle olumsuz bir etkisi vardır.

Hibiskus (Kerkede)

Ebegümecigiller familyasından olan ve halk arasında adı genelde Kerkede olarak bilinen Hibiskus bitkisi, içerdiği yüksek C vitamini nedeniyle bitki çayı olarak demlenip içilebilir.

Kekik

Kekik çayı içmek te vücudu koronavirüse karşı güçlendiren unsurlardan biridir. Günümüzde zaten bitki uzmanları kekiği öksürük, soğuk algınlığı, grip, bronşit ve astım için önerirler.

Kahve

Bir çok uzman kahvenin koronovirüse yararlı olduğunu iddia etmektedir. Tercihiniz hazır üçü bir arada veya bunların sadesi olan türden kahveler değil, bildiğiniz Türk kahvesi olmalıdır. Düzenli olarak günde 2 küçük fincan Türk kahvesi içebilirsiniz.

Kemik İliği

Yüksek düzeydeki D vitamini içeriği nedeniyle koronavirüse karşı vücudu dirençli tutan besinlerden biridir. Haftada bir kez kemik çorbası tüketmek iyi bir fikir görünüyor.

Balık

Çinko ve Omega 3 açısından zengin olmaları nedeniyle vücudun direncini artıran besinlerden biri de balıktır. Haftada bir kez tüketebilirsiniz.

Ananas

Yüksek oranda doymuş aminoasitler nedeniyle ciğerlerde ödem oluşmasını engelleyebiliyor. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, potasyum, demir, manganez, kalsiyum, bakır, çinko, folat ve fosfor ile vücudu güçlendiriyor.

Kereviz

Vücuttaki savunma hücrelerini artırmaya yarayan bir besindir.

Zeytin ve Zeytin Yağı

Zeytin ve natürel sızma zeytinyağlarında çokça bulunan skualen maddesini bağışıklığı güçlendirmektedir. Yağ olarak günde bir çay kaşığı tüketmek yeterli olacaktır.

Nar

Omega 5’in olduğu tek besindir. Metabolizmaya sağladığı yararlar nedeniyle haftada bir veya iki gün yeterli porsiyonda tüketilmesi tavsiye edilir.