Limonun Cilde Zararları Nedir?

Yaşam & Sağlık
limon

Limon sadece vücut için faydalı olmakla kalmayıp aynı zamanda güzellik rejiminde de çok olumlu bir rolü olan antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve diğer temel besinlerle yüklüdür.

Öte yandan, özellikle hassas bir cilde sahipseniz ve sık sık cilt kuruluğu çekiyorsanız, yüzünüzde limon kullanmanın hafif olumsuz etkileri olabilir.

Limon cilde zararlı mı?

Her cilt tipi farklı olduğu için yüzünüzde limon kullanmak bazen zarar verebilir.

Yüzünüzde Limon Kullanmanın Zararları

1. Cilt Tahrişi: Cilt tahrişi, meyve asitleri kullanmanın en yaygın yan etkisidir. Limon son derece asidiktir ve cildinize zarar verebilir ve rahatsız edebilir. Cilt kuruysa veya aşırı derecede hassassa, cildinizi yakabilir. Sonunda kötü ağrıya neden olan kızarıklıklar yaşayacaksınız.

2. Güneş yanığı: Narenciye içeren herhangi bir meyvenin cilt hassasiyetini arttırdığı ve bunun sonucunda güneş yanığına neden olabileceği bilinmektedir. Direkt güneş ışığına çıkmadan limon sıkmamayı ve planlanmış herhangi bir etkinlikten önce düzenli olarak limon kullanmamayı unutmayın.

3. Artan Cilt Hassasiyeti: Belirtildiği gibi limonlar cilt hassasiyetinizi artırabilir, sonuç olarak cildiniz yüksek güneşe maruz kalma ve kozmetik ürünlere karşı reaksiyonlar geliştirmeye başlar. Pul pul cilt, kırmızı döküntüler ve hatta kaşıntıya neden olabilir.