Limonun Cilde Zararları

Yaşam & Sağlık
limonun cilde zararları

Limon Maskesinin Zararları ve Yan Etkileri

Limonun cilde yararları yanısıra bazı yan etkileri de vardır, bu da bunu evde cilt bakımı için riskli bir kendin yap seçeneği haline getirir. Hassas bir cildiniz varsa veya limon uyguladıktan sonra yüzünüzü güneşe maruz bırakırsanız riskler daha büyük olabilir.

Limon maskesinin yan etkileri, zararları ve alınacak önlemler:

Cilt tahrişi

Cilt tahrişi, meyve asitleri kullanmanın en yaygın yan etkisidir. Limon aşırı derecede asidiktir ve cildinizi tahriş edebilir.

Şunları yaşayabilirsiniz:

Aşırı kuruluk
Yüzde kızarıklıklar
Cilt soyulması

Hassas bir cildiniz varsa bu etkiler daha kötü olabilir. Kural olarak, hassas cilde sahip kişiler limon maskesi uygulamalarından uzak durmalıdır.

Güneş Yanığı

Topikal olarak uygulanan turunçgiller de güneş yanığı riskinizi artırabilir. Doğrudan güneş ışığına çıkmadan önce asla limon maskesi uygulamayın ve planlanmış herhangi bir açık hava etkinliğinden önceki birkaç gün boyunca kullanmayın.

Kimyasal Lökoderma

Vitiligo olarak da bilinen lökoderma, doğal ten renginizi oluşturmaktan sorumlu madde olan melanin kaybı nedeniyle cildinizin renginin açılmasıyla ortaya çıkar. Bazı insanlar koyu lekeleri hafifletmek için limon kullanırken, bunun yerine büyük, yaygın beyaz lökoderma lekeleri gelişebilir.

Bu yazımızda limonun cilde zararları konusunda bilgi paylaştık. Bu yazı da dikkatinizi çekebilir: Limon Yüze Sürülür mü?