Nanenin Faydaları Nelerdir? İşte 10 Önemli Yararı

Yaşam & Sağlık
nanenin yararları

Nane, insanoğlunun bildiği en eski mutfak otlarından biridir. Olağanüstü tıbbi özellikleri onu şimdiye kadar en çok bilinen ve kullanılan bitkilerden biri haline getirmiştir. Örneğin nane çok güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Nane, kan şekeri seviyelerini yönetmek ve cilt koşullarını iyileştirmek için mükemmeldir.

1. Sindirim Sistemine Yararları

Nane, neredeyse tüm sindirim sorunlarınız için harikalar yaratabilir. Nane içerisindeki aktif yağ olan mentol, hazımsızlığı gidermeye yardımcı olan ve aynı zamanda mide bulantısını yatıştıran antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

2. Astıma Faydaları

Nane tüketimi de astımlı hastalar için yatıştırıcı etki sağlamakla ilişkilendirilmiştir . Nane, anti-enflamatuar özelliklerle yüklüdür. Nane yağı ve buharı, iyi bir gevşeticidir ve tıkanıklığı giderir. Bununla birlikte, nane dozunuzu fazla aşmadığınızdan emin olun, aksi takdirde hava geçişlerinizi tahriş edebilir.

3. Soğuk Algınlığına Yararları

Vicks ve benzeri ovma kremleri ve inhalatörlerin genellikle naneli olarak bulunmasının bir nedeni var. Nane, burun, boğaz, bronşlar ve akciğerlerdeki tıkanıklığı temizlediği bilinen bir bitkidir. Solunum kanallarının yanı sıra nanenin antienflamatuvar özellikleri de kronik öksürüğün neden olduğu tahrişi giderir.

4. Baş Ağrısına Yararları

Daha önce de belirtildiği gibi, nane oldukça güçlü bir adaptojenik bitkidir. Nane baş ağrılarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Nanenin güçlü ve ferahlatıcı aroması baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Nane özlü veya bazik nane yağı içeren balsamlar, alın ve buruna sürüldüğünde baş ağrılarını ve mide bulantısını iyileştirmede etkilidir.

5. Ağız Bakımı için Faydaları

Nane tabletleri veya nane yaprakları çiğnemek, antiseptik özelliklerin varlığından dolayı nefesi anında tazelemeye yardımcı olabilir . Ayrıca genel ağız sağlığımız için harikalar yaratır. Ağız içinde bakteri üremesini engeller ve dişlerdeki plak birikimine engellemekte etkilidir. Piyasadaki pek çok diş macununun nane bazlı olmasının nedeni de budur.

6. Kilo Vermeye Yararları

Nane, kilo vermede kendi tatlı rolünü de oynayabilir ve nedeni, çok ünlü sindirim özellikleriyle bağlantılıdır. Nane, besinlerin gıdalardan daha iyi emilmesini kolaylaştıran sindirim enzimlerini uyarır. Vücut besinleri düzgün bir şekilde özümseyip emebildiğinde, daha iyi bir metabolizmanız vardır. Daha hızlı bir metabolizma kilo vermeye yardımcı olur.

7. Beyine Faydaları

Nane, beyin gücünüzü de artırabilir. Çeşitli araştırmalara göre nane tüketmek uyanıklık, akılda kalma ve bilişsel işlevleri artırabilir. Çalışmalardan biri, nane tüketiminin etkilerini daha iyi hafıza tutma ile ilişkilendirdi.

8. Cilde Faydaları

Nane, akne ve sivilcelerin tedavisi için geleneksel bir çaredir. Akne eğilimli ciltlerde harikalar yaratan güçlü anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Nane yaprakları yüksek salisilik asit içerir, bu da akne etkisiyle mücadelede mükemmeldir. Naneden elde edilen su, etkili bir cilt temizleyici görevi görür. Yüksek miktarda antioksidan da serbest radikal aktivitesini önlemeye yardımcı olarak size daha temiz ve genç bir cilt sağlar. Naneyi yüz maskesi şeklinde de kullanabilirsiniz. Ezilmiş nane yaprakları ve balı birleştirin. Cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın.

9- Mide bulantısına Yararları

Nane, mide bulantısını tedavi etmek için mükemmel bir çaredir. Aynı zamanda sabah uyanıldığında bazen ortaya çıkan mide bulantısının tedavisinde de etkilidir. Her sabah birkaç yaprak yemek ya da biraz nane yaprağı koklamak, hamilelerin mide bulantısı hissini azaltmaya yardımcı olabilir.

10- Stres ve Depresyona Yararları

Nane, aromaterapinin önemli bir parçasıdır. Güçlü ve ferahlatıcı kokusu stresi yenmeye ve zihni canlandırmaya yardımcı olabilir. Nane, kortizol seviyelerini düzenleyen ve vücudun strese karşı doğal direncini artıran adaptojenik özelliklere sahiptir. Adaptojenler, ihtiyaç duyulan her şekilde vücudun dengelenmesine yardımcı olur. Nane aromasını soluyarak zihniniz anında sakinleşir. Araştırmalara göre, beyinde depresyonu yenmeye yardımcı olabilecek az miktarda serotonin salınmasına da yardımcı oluyor. Çayınıza nane ekleyebilir, bir buharlaştırıcıda nane özü kullanabilirsiniz.