Palyaçodan Neden Korkarız, Koulrofobi Nedir?

Yaşam & Sağlık
palyaço korkusu

Palyaço fobisi, birçok insanda görülebilen bir fobidir. Bu fobi “koulrofobi” adı ile bilinmektedir. Bazı insanlar, aslında komik gözüken kıyafetler giyen ve çok abartılı makyaj yapan palyaçolardan oldukça korkmaktadır. Peki palyaçolardan korkma sebepleri nelerdir?

Palyaçolar, sürekli gülüyor!

İnsanların palyaçolardan rahatsız olmalarının ve korkmalarının en büyük nedenlerinden birisi, abartılı makyajları sayesinde hep güler şekilde gözükmeleri olarak açıklanmıştır. İnsanlar, karşısındaki insanların duygularını, düşüncelerini jest ve mimiklerinden anlayabilen varlıklardır. En azından bir insanın yüz ifadesinden, mutlu olduğunu ya da sinirli olduğunu anlayabilmektedir. Fakat palyaçolar yaptıkları makyaj nedeni ile gülmeseler bile gülüyor halde olduklarından ve bunun sahte olduğunun bilinmesinden dolayı, insanlar bu durumdan rahatsızlık duymakta ve gerilmektedir.

Palyaçolara güvenebilir miyiz?

Palyaçoların amacı, farklı sürprizler yaparak insanları ve özellikle çocukları eğlendirmektir. Fakat bazen palyaçoların eğlendirme şekilleri korkutucu olabilmektedir. Normal bir insanın espri anlayışından çok farklı şaka ve komiklik yapma anlayışın sahip olmaları, yani diğer insanlardan farklı davranmaları bu korkunun doğmasına sebep olmaktadır. Palyaçolar şakalarını hiç beklenmedik anda gerçekleştirmekte ve insanlar palyaçolar ile birlikte bulundukları ortamlarda kendilerini güvende hissetmemektedir.

Çocuklar palyaçodan neden korkar?

palyaço korkusu

Palyaço korkusunun belirli bir yaşı yoktur aslında. Fakat çocuklarda bu korkunun daha yüksek olduğu söylenmektedir. Palyaçolar genelde belirli yaş grubu içerisindeki çocukları eğlendirmekle görevli kişilerdir. Fakat bir çocuk ilk kez palyaço gördüğünde durumu anlamlandıramamaktadır. Çevresindeki diğer insanlardan fiziksel olarak daha farklı birisini gören çocuk, bu durumdan rahatsız olmatka ve korkmaktadır.

Palyaço, popüler kültürde de korku ögesi olarak işleniyor.

Birçok film, dizi, kitap içeriğinde palyaçolar korkuyu temsil edecek şekilde işlenmekte. Yakın zamanda buna verilebilecek en iyi örnek Stephen King’in IT adlı filmidir. Baş kahramanın bir palyaço olması ve bu palyaçonun bir seri katil olması hem palyaço korkusunu tetiklemekte hem de palyaçoların korkutucu olduğunun kabul edilmesini sağlamaktadır. Gerçek yaşamda birçok seri katilin cinayetlerini de palyaço kostumü giyerek işlediği bilinmektedir.

Freud bu durumu nasıl açıkladı?

Palyaço korkusunun (koulrofobi) özellikle çocuklar üzerinde, palyaçoların çevresindeki diğer insanlardan farklı olduğu için oluştuğunu söylemiştik. Freud bu durumu şöyle açıklıyor; çocuklar fiziksel ya da zihinsel engelli bireyler ile karşılaştıkları zaman da korkmaktalar. Çünkü görüntü olarak kendisine çok benzeyen bir kişinin eksikliklerini fark ettiğinde buna anlam veremiyorlar. Freud’un bu bahsettikleri tekinsizlik teorisi adı altında işleniyor. Palyaço korkusu da tekinsizlik teorisi içerisinde yer alabilecek bir durum. Çünkü palyaçolar fiziksel olarak bir insana benzese de davranış ve hareketleri ile bir insanla alakaları yok.

Palyaço fobisinde 2016’dan sonra artış oldu

Palyaço korkusunun özellikle 2016 yılından sonra daha da artmasının en önemli nedeni ABD’de başlayan ve bir süre sonra birçok ülkede gözüken bir anda yola atlayan, ıssız yollarda arabaları korkutan palyaçoların ortaya çıkmasıdır. Kim tarafından ve neden yapıldığı bilinmeyen ve şaka olarak nitelendirilen bu davranış birçok kişi tarafından video kaydına alınmıştır ve sosyal medyada paylaşılmıştır. Görüntüleri izleyenler ve o palyaçolar ile karşılaşanlarda da daha fazla palyaço korkusu meydana gelmiştir.