Panik Alışverişi Ülkemizin Yeni Trendi Oldu

Yaşam & Sağlık
panik alışverişi

Son zamanlarda durmadan artan fiyatlar alım gücümüzü hem düşürmekte hem de alışveriş yöntemimizi değiştirmektedir. Yükselen döviz kurları, fiyatların artışı ve neredeyse bir gün önce alınan bir ürünün ertesi gün aynı fiyat olmayışı gibi sebeplerden dolayı, insanlarda ‘’daha fazla artmadan almak’’ gibi bir düşünce oluşmuştur.

Önü kesilemeyen zamlar ve hayat pahalılığı yüzünden sohbetlerin ilk konusu ekonomidir. Hemen herkesi etkileyen bir durum olmasından dolayı belli bir yaş sınırlaması yoktur. Okul kitapları, temel gıdalar, faturalar gibi her alanda zamlar oluştu ve olmaya da devam etmektedir.

Fiyatların daha da artıp alım gücünün daha fazla düşeceğini öngören insanlar, fiyatlar artmadan aniden ürün alma ve stoklamaya başlamışlar. Yapılan araştırmalara göre bu şekilde alışveriş yapan insanların büyük bir çoğunluğu kararlarından mutludur.

TERCİH EDİLEN ÜRÜNLER

Her ürüne yönelim olsa da büyük farkla temel gıda ürünlerine ayrılan alışveriş miktarı oldukça fazladır. Temel gıdayı yağ, temizlik malzemeleri takip etmektedir. Sonrasında ise tuvalet kağıdı, kolonya maske takip ediyor.

Genellikle panikle yapılan hareketlerden iyi sonuçlar elde edilmez ancak fiyat artışları sebebiyle tüketiciler mutlu hatta alamadıkları ürünleri düşünüyorlar. Bir diğer grup ise panik alışverişi ya da alışverişi yapamayan gruptur. Bu grubun alım gücü olmadığı için alamıyor yoksa panik alışverişine sıcak bakıyorlar.

Belirsizlik duygusuyla ortaya çıkan bu alışveriş trendi harcamaların artmasına neden olmuştur. Tamamen güvende kalmak, garanti altına almak gibi hislerle yönetilen bu alışveriş yöntemi ne kadar sürecek, kalıcı olur mu bilinmiyor.