Sigaranın Koronavirüse Etkileri

Yaşam & Sağlık
sigara ve konronavirüs

Son aylarda sağlığımız her şeyin önünde gelmeye başladı. Hayattaki biriciğimizin sağlığımız olduğunu anlamak için de ne yazık ki çok fazla kayıp vermemiz gerekti. İnsanlar artık sağlık olduktan sonra her şey olur düşüncesini benimsemeye başladı ve son aylarda maruz kaldığımız Covid-19 virüsü de bu düşüncenin oluşmasına önemli oranda katkı sağladı. Atalarımızın da dediği gibi aslında “Her şeyin başı sağlık!”

Bilindiği üzere Covid-19 ilk olarak bağışıklığı düşük olan veya ciğerleri zarar görmüş insanlara büyük oranda zarar veriyor hatta ne yazık ki bu zarar ölüme kadar gidiyor. Sigara içen insanların ciğerleri de tıbbi olarak kanıtlanmış verilere göre sağlıklı, sigara içmeyen, sigara dumanına maruz kalmayan insanlara oranla çok daha yıpranmış durumdadır. Bu nedenle sigara içen kişilerin Covid-19 virüsünden etkilenme oranı çok daha fazladır. Ölüm de ne yazık ki bu insanlara çok daha yakındır.

Sigaranın Covid-19 ‘a etkisi olumsuz yönden oldukça fazla. Bu virüs doğrudan ciğerlere saldırmaktadır. Kısa bir süre içinde oksijen kaynağımız olan ciğerlerimiz bizlere yeterli oranda oksijen veremediği için de boğulma hissi yaratmaktadır. Ne yazık ki bu durum virüsün etkisi ilerledikçe his olmaktan çıkarak fiziki anlamda da etki oluşturup insanların nefes alamayarak ölmesine neden olmaktadır. Ya d,a zatürreye sebep olarak hastalığın çok daha ağır geçmesine neden olmaktadır. Ciğerleri zayıf insanlar da maalesef zatürreye yenik düşerek bu şekilde de hayatını kaybetmektedir.

Sigara her anlamda sağlığımıza zarar verir. Başta iç organlarımız olmak üzere cildimize, gözlerimize, saçlarımıza dahi zarar vererek sağlıksız bir yaşam sürmemize neden olur. Sağlık bizim her şeyimiz. Sigarayı bırakmayı düşünmeyin, bırakın, hayatınıza, sevdiklerinizde mutlu ve sağlıklı günler yaşamaya devam edin.