Su İçmenin Doğru Yolu Nedir? Doğru Su İçme Yöntemi.

Yaşam & Sağlık
doğru su içme yöntemi

Hidrasyon (sıvı desteği), vücut fonksiyonlarınızın verimli bir şekilde çalışması için son derece önemlidir. Su ayrıca sindirim, metabolizma ve kilo kaybı gibi temel vücut işlevlerinde de rol oynar. Sıcak ve nemli mevsimde, çok terleme eğiliminde olduğumuz için vücudumuzu nemli tutmak daha da önemli hale gelir. Dehidrasyon, kabızlık, yorgunluk ve mide sorunlarına yol açabilir.

Ancak, büyüklerimiz bize sık sık “doğru su içme şekli” hakkında birçok şey anlattılar. Bize sık sık bir bardakta su almamız ve bir şişeden yutmamamız söylenir. Ayrıca oturup su içmemiz mi, yoksa ayağa kalkıp aynısını mı yapmamız gerektiği söyleniyor. İşte vücudunuzun su ihtiyacını gidermenin doğru yolu söz konusu olduğunda, bazı ipuçları ve çürütülmüş efsaneler.

Şişeyi kafaya dikmek mi, bardaktan yudum yudum mu?

Büyüklerimizin bize bir şişeden su içmenin doğru su içme yolu olmadığını, bunun yerine bir bardak su alıp yudumlayarak içmemiz gerektiğini söylediklerini sık sık duyarız. Bu belki de doğru ve takip etmemiz gereken bir ipucu.

Bir şişeden su içtiğinizde, o an için susuzluğunuzu gidermeye yetecek kadar içme eğilimindesiniz. Bununla birlikte, bir bardaktan su içtiğinizde, içindeki suyu bitirmeniz muhtemeldir ve daha fazla su tüketmenize yardımcı olur.

Hava yutmanıza neden olacağı için şişeden su içmek de şişkin hissetmenize neden olabileceği için tavsiye edilmez. Bununla birlikte, bir bardaktan su yudum yudum içtiğinizde, herhangi bir rahatsızlık hissetmezsiniz ancak yeterli su almama riski ortaya çıkar.

Ayakta mı yoksa oturarak mı su içmelisiniz?

Bize ikisinden hangisinin doğru olduğunu söyleyecek bilimsel bir kanıt olmasa da, ayağa kalkıp su içmenin artrit ve diğer hastalıklara yol açabileceği inancı bir efsanedir. Bununla birlikte, yine de oturup su içmek tavsiye edilir, çünkü duruş, vücudumuzun beslediğimiz şeyi alma biçiminde bir rol oynayabilir. Ayaktayken veya yürürken, elimize ve bacaklarımıza doğru kan akışı yüksektir ve bu da suyun sindirim sistemine düzgün bir şekilde ulaşmasını engelleyebilir.

Sonuç olarak:

Su içmenin doğru yolu, bir bardak su ile oturup yudumlayarak bilinçli olarak içmektir. Günde en az 2 litre su tüketilmelidir. Çok soğuk su yerine oda sıcaklığında su içmek tercih edilmelidir.