Zayıflamaya Yardımcı Olacak İpuçları

Yaşam & Sağlık
zayıflama

Yaz dönemine yenilmiş, içilmiş kilo alınmış olabilir ya da ilkbahardan yaza geçerken aynaya baktığınızda fazlalıklar gözünüze çarpıyor olabilir. Hangi dönemde olursak olalım fazla kilolar hep can sıkar. Karar verip bir programa başlıyorsanız, zayıflarken size yardımcı olacak ipuçları hakkında vereceğim bilgilere kulak verin.

Kararlılık ve Hedef

Her işin başlangıcında olduğu gibi zayıflama konusunda da kararlı olmak çok önemlidir. Kendinize bir hedef koyun. O hedefe gram gram dahi yaklaşsanız o rakamlar sizi motive edecektir. Mutlaka verdiğiniz kiloları bir yere hatta gözünüzle görebileceğiniz bir yere not alın. Başlamak bitirmenin yarısıdır derler, diyete başlayıp kararlılık gösterdiğimizde giden kiloları, aynadaki görüntünüzü gördükçe azminiz daha da artacaktır. Diyette iken sürekli açlığınızı düşünmeyi ya da sürekli bir sonraki öğünde ne yiyeceğinizin hayalini kurmayın. Sosyal medyada sürekli tarif paylaşan sayfaları takipten çıkın. Sadece vereceğiniz kiloya odaklanın, sonucu düşünmek bile sizi çok mutlu edecektir. Hedefinize ulaştığınızdaki mutluluk bir hamburgerin verdiği mutluluğun kat kat üstünde emin olun.

Yağlı Kahve

Yağ ve kahveyi diyet programında birlikte düşünmek size biraz ilginç gelebilir. Yağlı tarçınlı Türk kahvesi yağ yakımına olan faydasını kullandıkça siz de fark edeceksiniz. Hindistan cevizi yağını tüm marketlerde artık kolaylıkla bulabilirsiniz. Bir kavanoz aldığınız yağ size bir sene boyunca yeter de artar bile. Yağlı Türk kahvesini uyandığınızda aç karnına içiyorsunuz. Birkaç saat sonra kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Hindistan cevizli tarçınlı Türk kahvesi için; 1 fincan su, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi, 1 çay kaşığı ucu tarçın, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi. Tüm malzemeleri cezvede karıştırıp kısık ateşte pişirebilirsiniz. Kahve makinenizde de bu tarifi yapabilirsiniz.

Tarçınlı Su

Tatlı krizlerinize engel olamıyorsanız, tarçınlı su içerek bu isteğinizi giderebilirsiniz. 1,5 litre su içerisine 1 kabuk tarçın, 1 dilimlenmiş elma koyarak gün içerisinde içtiğinizde tatlı isteğinizi gidermiş olacaksınız.

Ne Zaman Tartılmalı?

Diyet programınızı uygulamaya başladığınızda merakınızdan dolayı her an tartılmak isteyebilirsiniz. Ama bu çok yanlıştır. İçtiğiniz su miktarı, vücudunuzdaki ödem gibi etkenler sizi tartıda sayısal olarak fazla gösterebilir. Bu da motivenizin düşmesine hatta kilo veremiyorum algısına kapılıp diyeti bırakmanıza sebep olabilir. Ne zaman tartılmalı sorusuna uzmanlar haftada 1 gün sabah uyandığınızda tartılmanın daha sağlıklı olduğunu belirtiyorlar.