Balkon gideri tıkanıklığı nasıl açılır?

Tıkanıklık Açma
balkon tıkanıklığı açma

Balkon giderinin tıkanması da diğer tüm tıkanıklık sorunları gibi sıklıkla yaşanan tıkanma problemlerinden biridir. Ancak balkon gider tıkanıklığı, mutfak veya banyo, lavabo tıkanıklığı gibi tıkanma sorunlarından farklı olmaktadır. Bina içi tesisat tıkanmaları daha çok organik olur, örneğin yağ birikmesi, deterjan atıkları, yemek artıkları, saç birikmesi gibi. Bu tür tıkanmalara yol açan maddeler doğal oldukları için, lavabo açıcı, karbonat ve sirke karışımı gibi yöntemler ile kolaylıkla açılabilmektedir.

Ancak balkon gider tıkanıklıkları çoğu zaman toz toprak birikmesi, küçük taş parçaları, kedi besleniyorsa bazen kedi kumunun kaçması, rüzgarın uçurup getirdiği kağıt ve yaprak parçalarının birikip sıkışması gibi nedenlerden olmaktadır. Bu yüzden hane içi gider tıkanmalarına göre biraz daha uğraştırması mümkün olmaktadır.

Balkon gider tıkanıklığı açma

Tıkanmış balkon giderini açmak için bir kaç yöntem deneyebilirsiniz. Eğer bu yöntemler başarılı olmazsa, tıkanma sorunu biraz ciddi demektir ve bir tıkanıklık açma ustası çağırmanız gerekebilir.

1- Pompa ile balkon gider tıkanıklığı açma

Eğer balkon gideri pozisyonu uygunsa, gider büyüklüğüne uygun boyutta bir pompa ile tıkanıklığı açmayı deneyebilirsiniz. Bir kova veya daha fazla su dökerek gider üstünde su birikmesini sağlayın ve mutfak lavabolarında yaptığınız gibi pompalamaya başlayın. Sert maddelerin çok sıkışması gibi ciddi bir tıkanıklık sorunu yoksa, bir müddet pompaladıktan sonra balkon gideri açılacaktır.

2- Lavabo açıcı ile balkon tıkanıklığı açma

Bu yöntem ile balkon gider tıkanıklığı açma işlemi içi tercihen giderin kuru olması iyi olacaktır. Lavabo tıkanıklığı açma işinde yaptığınız gibi yeter miktarda sıvı veya toz lavabo açıcı kullanarak balkon gider tıkanıklığını açmaya çalışabilirsiniz.

3- Tel ile tıkalı balkon gideri açma

Tıkanıklık açma amacıyla üretilmiş tellerden alabilir ve balkon tıkanıklığı açma işleminizi yapabilirsiniz. Yapı marketlerde ve hırdavatçılarda kolaylıkla bulacağınız bir tıkanıklık açma teli işinizi çok kolaylaştıracaktır. Tıkanıklık açma teli genelde gider içindeki pislikleri toplama özelliğine de sahiptir ve teli çekerken etrafında bir sürü pislikle dışarı gelir. Tıkanıklık açma teli bulamıyorsanız veya bunu satın almakla uğraşmak istemiyorsanız, bu durumda uygun kalınlıkta her hangi bir tel parçası da kullanabilirsiniz.