Karbonat ve sirke ile lavabo açma

Tıkanıklık Açma
lavabo açma

Tıkalı lavaboyu oldukça kolay bir şekilde sadece karbonat ve sirke ile açmanın mümkün olduğunu biliyor musunuz? Eğer lavabonuz tamamen doğal yöntemlerle, yani yağ atığı, bulaşık kiri, deterjan ve sabun kalıntıları gibi nedenlerle tıkanmışsa, bu tıkanıklığı gene doğal ve oldukça ucuz bir yöntem ile açmak mümkün.

Lavabo tıkanıklığı pas tutma, katı cisimler, alcı, sıva gibi nedenlerle değil de zaman içinde doğal bir şekilde tıkalı hale geldiyse, sadece karbonat ve sirke kullanarak kolayca açabilirsiniz. Lavabo deliğine katı cisimler kaçması, alçı, sıva atığı gibi maddeler birikmesi durumunda kimyasal lavabo açıcı veya bu tür doğal yöntemler işe yaramayabilir. Tıkalı lavabo açma hiç bu kadar kolay olmamıştı. İşte tıkalı lavabo açma işlemini bu kadar basit ve kolay şekilde yapabilirsiniz:

Karbonat ve sirke ile lavabo nasıl açılır?

  • Tıkanmış lavabonun içinin mümkün olduğunca kuru olmasına dikkat edin.
  • Lavabo deliğinin üstüne yarım su bardağı karbonatı dökün.
  • Daha sonra karbonatın üstüne yarım su bardağı sirkeyi yavaş bir şekilde dökün.
  • Tıkalı lavabo deliği üstüne karbonat ve sirkeyi döktükten sonra en az 15 dakika bekleyin.
  • Son olarak bir çaydanlıkta kaynattığınız suyu ocaktan alır almaz lavaboya dökün.
  • İşte bu kadar basit. Ciddi bir tıkanıklık sorunu yaşamıyorsanız tıkanmış lavabo açılmış olacaktır.

Bu yazımızda karbonatla lavabo açma yöntemlerinden biri olan karbonat ve sirke ikisini kullanmayı tarif ettik. Karbonatla lavabo açma yöntemine benzeyen yollardan biri de karbonat yerine tuz kullanmaktır. Eğer evinizde veya iş yernizde karbonat bulunmuyorsa, karbonat yerine tuz da kullanabilirsiniz. Bunun için ayrıca Tuz ve Sirke ile lavabo açma yazımızı inceleyebilirsiniz.