Lavabo tıkanıklığı önlenebilir mi?

Tıkanıklık Açma
lavabo açma

Lavabo tıkanıklık sorununu önlemek aslında mümkündür. Lavabonun tıkanmasına sonuçta bizim alışkanlıklarımız ve mutfak lavabosunu kullanma şeklimiz neden olmaktadır. Lavabo tıkandı deriz ancak genelde lavaboyu tıkayan bizleriz. İşte bu konulara dikkat ederek mutfak lavabosu tıkanıklık sorununu önleyebilirsiniz.

Lavabo tıkanıklık sorunu nasıl önlenir?

  • Lavaboya katı veya sıvı yağ dökmekten kaçının. Mutfak lavabosuna asla sıcak yağ dökmeyin. Yağ soğuyacak, donacak ve borulara yerleşecektir. En iyi yaklaşım, katı yağı bir kapta soğutmak ve sonra çöp kutusuna koymaktır.
  • Çay yapraklarını lavaboya dökmekten kaçının. Çay yaprakları giderde birikebilir, genişleyebilir ve S kıvrımında birikerek tıkanıklığa yol açabilr. Bu nedenle, çay yapraklarının kanalizasyona gitmesini önlemek önemlidir. Çay yapraklarınızı çöpe atın veya bahçeniz varsa gübre olarak kullanmaktan çekinmeyin.
  • Ortalama haftada bir lavaboya sıcak su dökün. Dikkatli olsanız bile, az miktarda yiyecek ve veya yağ aşağı inebilir. Tıkanmaları önlemek için haftada bir kez lavabonuza sıcak su dökmek iyi bir fikirdir. Bir su ısıtıcısında biraz su ısıtın ve yavaşça gidere dökün. Eğer lavabo altındaki sifon ve boru plastik ise suyu çok kaynar dökmeyiniz, biraz bekledikten sonra plastiği yumuşatmayacak uygun bir sıcaklıkta dökün.
  • Her ay gidere karbonat dökün. Giderinizi düzenli olarak yıkayarak lavabo tıkanmalarını önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Lavabo deliğine 2-4 yemek kaşığı karbonat dökün. Hemen arkasından musluğunuzdan sıcak suyu açın ve suyu 1 dakika kadar akıtın.
  • Kabartma tozu yoksa, delikten içeri sirke dökün. Beyaz sirke tercih edebilirsiniz. Lavabo giderine 1 su bardağı beyaz sirke dökün ve 30 dakika bekleyin. Musluğunuzdan 60 sn kadar sıcak su akıtın. Beyaz sirke, borularınızda biriken kiri çözmede mükemmel olan asetik asit içerir.