Tıkanmış Küvet Nasıl Açılır?

Tıkanıklık Açma
tıkalı küvet nasıl açılır

Küvet tıkanıklığının başlıca nedenlerinden biri saçlarımızdır. Pek hoşumuza gitmese de saçlarımız sürekli dökülür ve bu dökülmenin en yoğun olduğu anlar banyo yaptığımız zamanlardır. Saçların küvet deliğinde birikmesinin yanında şampuan, saç kremi, saç bakım ürünleri gibi maddelerin atıkları da başlıca tıkanma nedenleri arasındadır. Üstelik bir de bu maddeler daha önce küvet giderinde biriken saç tellerine yapıştığında tıkanıklık daha da hızlı hale gelir ve kaçınılmaz olur.

Her tıkanıklık sorununda olduğu gibi küvet tıkanıklığı da can sıkıcı konulardan biridir ve insanlar bir tesisatçı çağırmadan önce tıkalı küveti kendi imkanları ile açmaya çalışırlar. İşte size kolaylıkla deneyeceğiniz yöntemler:

Küvet Tıkanıklığı Açma

1- Pompa kullanarak: Küvet giderinde biriken ve gider içine dolaşan saç telleri çok yoğun değilse, bir pompa yardımı ile biraz uğraşarak küvet tıkanıklığını açmak mümkün olabilir. Gider üstünü en az bir kaç parmak yüksekliğinde kaplayacak su doldurun ve pompalama işlemine başlayın. Su yavaşça gitmeye başlarsa küvette biraz daha su birikmesini sağlayın ve pomplama işlemine devam edin.

2- Karbonat ve sirke ile: Küvet tıkanıklığını karbonat ve sirke kullanarak açabilirsiniz. Evinizde o an karbonat yoksa, tuz kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Eğer küvette birikmiş su varsa boşaltın ve gidere bir su bardağı kadar karbonat dökün. Hemen üstüne yavaşça bir su bardağı sirke dökün. Bu işlemi yaptıktan sonra 15-20 dakika kadar bekleyin ve bir çaydanlıkta kaynattığınız sıcak suyu gidere dökün. Hemen ardından bolca soğuk su dökün.

3- Lavabo açıcılar ile: Toz, partikül veya sıvı lavabo açıcı çeşitlerinden birini kullanarak küvet tıkanıklığı açma işlemi yapabilirsiniz. Bunlardan toz veya partikül olanı kullanmadan önce küvet giderinde mümkün olduğu kadar su olmaması tercih edilmelidir. Lavabo açıcı kullanma talimatına göre işlem uygulayın.

Bu yöntemlerden biri veya hepsini denedikten sonra tıkalı küvet gideri halen açılmıyorsa, daha ciddi bir küvet tıkanıklığı sorunu yaşıyorsunuz demektir. Tesisatçı çağırmanız gerekebilir.