İşe Yarar Bilgiler

Google Domains Türkiye’de Kullanıma Açıldı

Webmaster Konuları
google domains

Google domains artık Türkiye’de de kullanıma açıldı. İlk olarak Ocak 2015’te beta sürümü olarak domain satışına başlayan Google, 02/11/2020 tarihinde kullanıcılara gönderdiği maille şu an hizmetini Türkiye’ye de hizmete açtığını duyurdu.

Amerika’daki beta sürümünden sonra zaman içinde Avustralya, Brezilya, Kanada, Fransa, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Hollanda, Güney Afrika, İspanya, Tayland, Birleşik Krallık ve Vietnam’da hizmete açılan Google Domains servisi artık Türkiye’de de kullanılabilecek.

Google Domains sitesinden servisin Türkiye’ye açıldığından haberdar olmak isteyenlere bugün aşağıdaki gibi bir mail gönderildi:

Merhaba,
Google Domains Türkiye’de kullanıma sunulduğunda ve bugün o gün olduğu zaman bilgilendirilmeyi istediniz. Artık bir alan adı satın alabilir ve sitenizi Google ile güçlendirebilirsiniz.
İster yeni bir alanla ilgileniyor olun, ister mevcut bir alanı aktarmak istiyorsanız, Google Domains şunları sunar:
Hız. Güvenlik. Destek.
Google altyapısında çalışan DNS sunucularının hızına ve güvenliğine sahip olun. Artı, zamanında destek.
Daha fazla uzantı. Daha fazla seçenek.
.Com ve .net’den .cafe ve .design’a kadar 300’den fazla alan uzantısı ile işletmenizi tanımlayın.
Basit fiyatlandırma. Ekstralar dahildir.
Alan adları yılda 75 TRY’den başlar ve e-posta yönlendirme, gizlilik koruması, tek tıklamayla DNSSEC ve Google 2 adımlı doğrulamayı içerir.

Google Domains domain kayıt fiyatları

Google Domains servisinde bugün itibariyle .com, .net, .org, .info, .biz gibi en popüler domainlerin fiyatlarının KDV dahil 75 TL olduğu görülüyor. Bu fiyatlandırması ile Türkiye’de domain satışı yapan firmalardan daha ucuza domain satışına başlamış bulunuyor.

Son dönemlerde .com uzantısı harici domainlerde gereğinden fazla fiyat artışları olmuş ve bu uzantılar en çok rağbet gören .com domaininden pahalı hale gelmişti. Bunun başlıca nedeni de insanların istedikleri domaini .com uzantısı ile artık bulamaz hale gelip, .net, .org, .info ve diğer domain uzantılarına yönelmek zorunda kalmasıydı. Ancak Google en azından şimdilik böyle bir ayrım yapmıyor görünüyor, çünkü tüm bu yaygın domainlerin fiyatlarını 75 TL yaparak aynı düzeyde tutmuş durumda.

Google Domains hangi uzantıları kayıt ediyor?

Google Domains servisinden hangi domainler alınıyor diye kontrol ettiğimizde görüyoruz ki, tüm dünyada satılan domainlerin neredeyse tamamını satışa sunmuş durumda. Bu da demek oluyor ki, bazı domainlerin kaydı için farklı domain kaydedici firmalara başvurmak zorunda kalmadan akla gelen veya ihtiyaç duyulan tüm uzantıları tek bir servisten almak mümkün olabilecek. Google Domains bu yönüyle de domain uzantısı çokluğu bakımından bir çok domain kayıt firmasının önüne geçmiş durumda.