Google Featured Snippet Engelleme ve Kısıtlama Nasıl Yapılır?

Webmaster Konuları
featured snippet

Google arama motorunun Featured Snippet (Öne çıkan snippet) özelliği, web sayfalarından alınan bilgilerin arama sonuçları sayfasında en üst bölümde gösterilmesini sağlayan bir uygulamasıdır. Arama sonuçlarının  en üstünde web sayfasından bir alıntı ve altta sayfanın URL’sinin yer aldığı bir arama sonucu gösterme özelliğidir.

Linke tıkladıktan sonra ise, featured snippet’te gösterilmiş olan metin kısmının bulunduğu ve sarı ile işaretlendiği bölümü içeren kısım açılır. Yani metin sayfanın orta bölümündeyse, sayfa doğrudan orası görünecek şekilde açılır.

featured snippet

Bir çok web sitesi sahibi Google arama sonuçlarının en üstünde bu şekilde yer almanın yöntemleri üzerine kafa yorar ve araştırmalar yaparken, bazıları da bu özellikten memnun olmayıp bunu engellemek istiyor.

Bir çok web sitesi sahibi burada çıkmak isterken, diğerleri neden bu özelliği engellemek istesin ki?

Bunun başlıca tek bir nedeni var: Eğer arama yapan kişi bu bölümde istediği bilgiyi bulmuş ve yeterli görmüşse, linke tıklayıp sitenize gelmeye gerek görmüyor. Bu durum da ziyaretçi kaybına neden oluyor. Yani arama yapan kişiye bilgiyi veriyorsunuz ama, sitenize gelmediği için bunun size bir faydası olmayabiliyor.

Bu durumu engellemek, yani ziyaretçiyi sitenize çekmek için, 2 yöntem var:

1- Kısıtlamak (Limit koymak)
2- Tamamen engellemek

1 -Kısıtlama: Aslında tavsiye edeceğimiz yöntem, kısıtlama getirmektir. Bu kısıtlama, o bölümde gösterilecek karakter sayısına bir limit koymak şeklinde olacaktır. Google zaten içeriğin tamamını göstermiyor ve bunu yapmaz, ancak genelde öyle bir bölümünü alıyor ki, bu da tam ziyaretçinin istediği kısım oluyor. O yüzden burada gösterilen metine bir karakter sınırlaması koyup, örneğin sadece 150 karakter gösterilsin diyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sitenize aşağıdaki meta etiketini eklemektir. Buradaki 150 rakamını istediğiniz bir rakam ile değiştirebilirsiniz:

<meta name=”robots” content=”max-snippet:150″ />

2- Tamamen engelleme: Sayfanız zaten 1. sırada gösteriliyorsa, featured snippet engelleme yaparak sayfalarınızdan hiç birinin o şekilde görünmemesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için de gene sitenizin meta etiketlerine aşağıdaki kodu eklemeniz yeterli olacaktır.

<meta name=”robots” content=”nosnippet”>

Bu iki yöntemden birini uyguladığınızda, oluşacak öne çıkan snippet değişikliklerini veya kaldırılmış olmasını arama sonuçlarında görmeniz biraz zaman alacaktır.