İşe Yarar Bilgiler

Windows 11’den Windows 10’a Nasıl Dönülür?

Bilgisayar & İnternet
windows 11

Windows 11 hakkında gerçekten sevilecek çok şey var, ancak herkesin hoşuna gitmeyeceği gerçeğinden kaçış yok. Microsoft’un bunu Windows 10’dan ücretsiz bir yükseltme olarak sunmuş olması, işletim sisteminin en son sürümünü denemenin hiçbir risk içermediği anlamına gelir.

Windows 11’den hoşlanmadığınıza karar verirseniz – örneğin görünümü ve hissi beğenmeyebilirsiniz veya donanım veya yazılımla ilgili sorunlarınız olabilir – Windows 10’a geri dönmenin mümkün olduğunu duymaktan memnun olacaksınız.

Microsoft, herhangi bir nedenle işletim sistemiyle ilgili fikrinizi değiştirmeniz durumunda Windows 11’den Windows 10’a düşürmeyi mümkün kılmış olsa da, bunun zaman sınırlı bir teklif olduğunu unutmamak önemlidir.

Burada açıkladığımız Windows 10’a geri dönme yöntemi, yükseltme yaptıktan sonra yalnızca on günlük bir süre için kullanılabilir.

Bu yöntemin yalnızca Windows 10’dan Windows 11’e yükseltme gerçekleştirdiyseniz işe yaradığını da belirtmekte fayda var . Windows 10’un önceden yüklenmiş olduğu bir bilgisayar satın aldıysanız, eski sürüme geçmenin hızlı ve kolay bir yolu yoktur.

Windows 10’a Nasıl Dönülür

Gelişmiş Seçenekler Menüsünü Kullanın

Kendinizi Microsoft’un izin verilen sürüm düşürme aralığında bulursanız ve Windows 11’e yükselttikten sonra Windows 10’a geri dönmek istediğinizden eminseniz, yapmanız gerekenler burada.

 • Çalışan tüm uygulamaları kapatarak başlayın, açtığınız tüm belgeleri kaydedin ve ardından Başlat menüsünden Ayarlar’ı açın veya aynı anda Windows tuşu + I’ye basın.
 • Soldaki listede ‘Windows Update’ bölümüne gidin ve ardından sağ bölmedeki ‘Gelişmiş Seçenekler’i tıklayın.
 • ‘Ek seçenekler’ bölümüne gidin ve ‘Kurtarma’yı tıklayın.
 • ‘Kurtarma seçenekleri’ bölümüne bakın ve bilgisayarınızı sıfırlayan ve sorunları çözen çok sayıda seçenek kurtarma verisi göreceksiniz.
 • ‘Geri dön – Bu sürüm çalışmıyorsa, Windows 10’a geri dönmeyi deneyin’ etiketli bölümdeki ‘Geri dön’ düğmesini tıklayın.
 • Windows 11 arka planda bazı kontrolleri gerçekleştirirken ve Windows 10’a geri dönme sürecini başlatabilmeniz için bazı şeyleri hazırlarken kısa bir gecikme olacaktır. Bu aşamada, izin verilen 10 aralığı içinde değilseniz uyarılırsınız.
 • Windows 11’den neden Windows 10’a geri dönmek istediğiniz sorulacak. İstemiyorsanız burada dürüst olmanıza gerek yok, ancak bu bilgiler Microsoft’un gelecekte bazı şeyleri iyileştirmesine yardımcı olabilecek bilgilerdir.
 • Bir yanıt seçene kadar geri alma işlemine devam edemezsiniz, ancak isterseniz ‘Başka bir nedenle’ seçeneğini seçmeniz yeterlidir ve ek ayrıntıları sağlayıp sağlamamak size bağlıdır. Devam etmek için şimdi mevcut olan ‘İleri’ düğmesini tıklayabilirsiniz.
 • Microsoft, mevcut güncellemeleri kontrol etmenizi önererek sizi Windows 11’e bağlı kalmaya ikna etmeye çalışacaktır.
 • Buradaki fikir, Windows 11 ile sorun yaşıyorsanız, en son güncellemeleri yüklemek bu sorunları sizin için çözmelidir. Otomatik güncellemeleri etkinleştirdiyseniz, muhtemelen mevcut tüm güncellemeleri yüklemişsinizdir, ancak seçim sizin; ‘Güncellemeleri kontrol et’ seçeneğini tıklayabilir ve Windows 11’e ikinci bir şans verebilirsiniz veya devam etmeye kararlıysanız, geri alma işlemine devam etmek için ‘Hayır, teşekkürler’ seçeneğini tıklayabilirsiniz.
 • Devam etmeden önce Microsoft, tamamen geri alma işlemini gerçekleştirmeden önce bilmeniz gerektiğini düşündüğü birkaç şeye işaret ediyor.
 • Görüntülenen mesajın dediği gibi, işlem biraz zaman alabilir, bu nedenle bilgisayarınız bir süre kullanılamayacak. Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, pilin işlemin yarısında bitmesini önlemek için prize takılı olduğundan emin olmalısınız.
 • Yükseltmeden sonra yaptığınız bazı ayar değişikliklerini kaybedeceğinizi ve bazı uygulamaları yeniden yüklemeniz gerekebileceğini de unutmamalısınız. Devam etmekten memnunsanız  İleri’yi tıklayın.
 • Oturum açabilmek için Windows 10 kullanıcı hesabı parolanızı bilmeniz gerektiği hatırlatılacak ve devam etmek için bir kez daha İleri’yi tıklamanız gerekecek.
 • Yapılacak son şey, “Windows 10’a geri dön” düğmesine tıklamak ve ardından bir süre beklemeye hazırlanmaktır. Bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlayacak ve ardından Windows 11’i kaldırma işlemi başlayacaktır. Bir süre yapacak bir şeyiniz olmayacak, bu yüzden bilgisayarınızı bir süreliğine kendi işini yapması için bırakabilirsiniz.