İşe Yarar Bilgiler

Google Adsense Reklamını Ortalama Sorunu

Webmaster Konuları
google adsense

Google Adsense reklamlarını sitenize eklediğinizde reklam sayfanın en soluna dayalı çıkıyor olabilir. Google, reklam kodlarını verirken reklamın ortalanması gibi bir seçenek sunmadığı için bu durum web tasarım işine yeni başlayan bir çok kişinin karşısına sorun olarak çıkıyor.

WordPress, Opencart vb. gibi hazır yazılımlar ile yapılan web sitelerinde Adsense reklamı yerleştirme işi ücretsiz veya ücretli eklentiler ile yapıldığı için, her hangi bir sorun genelde oluşmuyor. Hatta bu yazılımlarda kullanılan yeni nesil mobil uyumlu temalarda Adsense yerleşimleri bile hazır olarak gelebiliyor.

Ancak bir HTML, PHP veya ASP dosyaya Adsense kodunu manuel olarak yerleştirmek gerektiğinde, Google reklamları sola dayalı çıkabiliyor ve bu da sitede bir görüntü bozukluğuna, siteyi yapanda da sinir bozukluğuna neden oluyor 🙂

Google Adsense Reklamı Ortalama Nasıl Yapılır?

Bunun çözümü aslında oldukça basit. İki yöntem bulunuyor:

1 – Reklam kodunuzu, ortalama (merkez) etiketi ile kolayca ortalarsınız.

Reklam Kodunuz Buraya

2- Aşağıdaki div kodu ile ortalayabilirsiniz.

Reklam Kodunuz Buraya

Buradaki 960px ölçüsünü kendi reklam ölçünüz ile değiştirebilirsiniz.

Bu yöntemleri sadece Google Adsense reklamlarını ortalamak için değil, diğer tüm reklam kodu, yazı ve resimler için de kullanabilirsiniz elbette.

Ayrıca, temanızın yönetim panelinden kod koymayı desteklememesi durumunda manuel adsense kodu yerleştirmeniz gerekiyorsa, WordPress, Opencart, Presta gibi tüm hazır yazılımların header veya footer dosyalarına Adsense reklam kodu ekleme ve ortalama işini bu şekilde yapabilirsiniz.