Link Değişimi Günümüzde Seo İçin Zararlı mı?

Webmaster Konuları
link değişimi

Link değişimi, iki veya daha fazla web sitesinin karşılıklı bir anlaşmaya dayalı olarak birbirine bağlanmasıdır. Yani her site birbirinden backlink almayı kabul etmiştir. İdeal olarak konuşursak, link değişimi, web siteleri arasında (genellikle aynı niş içinde) yüksek kaliteli geri bağlantı alışverişi yaparak güvenlerini ve otoritelerini artırmak için yapılan “karşılıklı” bir düzenlemedir.

Link değişimi başından itibaren arama motoru sıralamalarını veya trafiğini artırmaya yönelik bir geri bağlantı stratejisidir. Link değişimi karşılıklı yarar sağlayan bir anlaşma olduğundan, iyi geri bağlantı alma süreci oldukça kolay (hatta ucuz/ücretsiz) olabilir ve her iki tarafa da faydalar aktarılabilir.

Ancak öte yandan karşılıklı link değişimi bir miktar risk taşıyabilir veya sıralamalarınız için fazla bir şey yapmayabilir. Bunun nedeni, tüm bağlantıların eşit şekilde oluşturulmamasıdır ve Google, link değişimi yapan bir web sitesini, özellikle sıklıkla bu şekilde alınan kötü bağlantıları, cezalandırabilir.

Link değişimi, doğru kullanılırsa diğer bağlantı kurma fırsatlarının yararlı olduğu şekilde SEO için iyi olabilir. Geri bağlantıların, diğer web sitelerinin içeriğinize kefil olduğuna dair Google’a verilen bir güven sinyali olduğunu ve kaliteli bir geri bağlantı almanın sıralama için her zaman iyi olduğunu unutmayın.

İyi sitelerden backlink alabiliyorsanız, link değişimleri size iyi SEO sonuçları verebilir, ancak link değişimi yapan birçok site düşük kaliteli olduğundan bu genellikle bir sorundur ve SEO için zararlar oluşturmaktadır. Bu yüzden elbette, Google ile başınızın belaya girmesini önlemek için link değişimini ölçülü bir şekilde yapmalısınız.

Link değişimleri ölçülü olarak kullanıldığında güvenlidir. Risksiz olmasalar bile, akıllıca yapılan link değişimleri, Google’a hiçbir zaman tehlike işareti koymadan yardımcı olabilir. Elbette aşırı veya doğal olmayan bir şekilde yapıldığında oldukça riskli olabilirler.

Link değişiminin ne zaman zarar verebileceğine dair bazı örnekler:

  • Bir sitenin sizin sitenizin konusu ile alakası yok ise
  • Bir site yeni, düşük kaliteli veya spam içerikli görünüyorsa
  • Bir sitenin, gelen bağlantılara göre çok fazla giden bağlantısı varsa
  • Çok fazla değişim içeren bir grup site çakışıyorsa
  • Henüz çok yeni içeriğinize link veren çok sayıda güçlü geri bağlantı (özellikle aynı zamanda).

Bu Konular da İlginizi Çekebilir: