İşe Yarar Bilgiler

MyBB Forum’da Linkleri Nofollow Yapma Eklentisi

Webmaster Konuları
mybb

Çoğu ücretsiz forum scriptinde olduğu gibi MyBB forumda da harici linkler için nofollow özelliği bulunmuyor.  MyBB foruma nofollow özelliği eklemek için farklı eklentiler var ve sayıları çok az. Bunların bir kısmının da MyBB 1.8.x sürümü ile çalışmadığını gördük ve bulabildiğimiz tüm eklentileri test ettik. MyBB Nofollow eklentisi olarak, kendi forumumuzda kullandığımız ve sorunsuz çalışan bir nofollow eklentisini tavsiye ediyoruz. Bu eklenti harici inklere nofollow yanısıra diğer önemli kodları da ekliyor. Bunlar “ugc, noopener ve external” tagları. Harici linkler için eklenen kod şu şekilde oluyor:  rel=”nofollow ugc noopener external

Önce bunların ne anlama geldiğini inceleyelim:

  • rel=”nofollow”: Bu, bir bağlantının takip edilmemesi gerektiğini belirtir. Google PageRank (artık yok) özelliğinin suistimal edilemesinden sonra ortaya çıkmıştır ve halen kullanımı önemlidir. Bu, arama motorlarına belirli bir bağlantıyı takip etmeleri için talimat vermez. Genellikle, kullanıcı tarafından üretilen içeriği bulunduran sitelerde veya reklam içeren bağlantılarda kullanılır.
  • rel=”ugc”: Bu, kullanıcı tarafından üretilen içerik için bir bağlantı olduğunu belirtir. Bu, web sitesi sahiplerine, belirli bir bağlantının bir kullanıcı tarafından oluşturulduğunu ve web sitesi sahibi tarafından onaylanmadığını gösterir.
  • rel=”noopener”: Bu, bir bağlantıdan açılan yeni bir pencerenin, ana sayfayı kontrol etme yeteneğini kaybetmesini sağlar. Bu, kötü amaçlı web sitelerinin açılan pencereyi kullanarak ana sayfayı manipüle etmesini engeller.
  • rel=”external”: Bu, bir bağlantının harici bir web sitesine gittiğini belirtir. Bu, kullanıcıları, belirli bir bağlantının başka bir web sitesine gittiğini bildirir.

MyBB Foruma Nofollow Ekleme

Bu özelliği MyBB forumunuza MyBB Relator eklentisi ile bir kaç basit adımda kolayca ekleyebilirsiniz. Dosyayı indirin ve sitenizin hosting kontrol panelinden veya FTP ile relator.php dosyasını “inc/plugins” klasörü içine yükleyin. Daha sonra MyBB forum yönetim panelinizde eklentiler bölümünden “Eklentiyi Kur ve Aktifleştir” demeniz yeterli olacaktır. Foruma eklenen harici linkleriniz artık nofollow, ugc, noopener ve external özelliklerini kazanmış olacaktır. Linkleri forumunuzun harici link bulunan herhangi bir sayfasında, tarayıcıdan “kaynak kodunu görüntüle” diyerek kontrol edebilirsiniz.