İşe Yarar Bilgiler

MyBB Forumda Post İçi Adsense Kodu Ekleme

Webmaster Konuları
mybb forum adsense

Tüm web sitelerinde olduğu gibi MyBB forumlarda da sitenize otomatik Adsense kodu ekleyerek reklam görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak otomatik reklam yerleşimi bazı script ve temalarda istediğimiz sonucu vermeyebiliyor. Örneğin tasarım bozulup site kötü bir görünüme sahip olabiliyor, ya da reklamlar sadece footer kısmında görünüp site ziyaretçisinin önüne az sayıda çıkabiliyor.

Bu sorunları önlemek için MyBB forumda yazı içi adsense reklam kodu eklemek isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın yolu basit bir kaç adımda tamamlanıyor.

MyBB Post İçi Reklam Eklemenin Avantajları

Az önce bahsettiğimiz gibi otomatik reklamlar temada uygun yer bulamadığında az sayıda gösterilir ve bu genelde footer kısmında olur. Site ziyaretçileri de genelde sayfayı en sonuna kadar çekmedikleri için reklamı görmezler veya reklam türüne göre sabit/kayan reklam olarak az sayıda görürler. Post içi reklam kodu eklediğimizde, yapacağımız tercihe göre mesajdan hemen sonra veya yazının hemen üstünde reklam görünür ve bu da tıklama oranlarınızı artırır.

MyBB Mesaj İçine Reklam Eklemenin Dezavantajları

MyBB forumda mesaj içine adsense reklamı ekleme işlemi yaptığınızda, foruma yazılan her mesajda reklam görünecektir. Forumlarda varsayılan olarak bir topik altında genelde 20 mesaj gösterilmektedir. Bu durumda tek sayfada 20 reklam çıkması durumu olacaktır ve bu da Adsense politikalarına uygun olmayacaktır. Bu yüzden forumda mesaj gösterimini sayfada 10 veya altına düşürmeniz gerekebilir.

MyBB Yazı İçine Adsense Reklam Ekleme Nasıl Yapılır?

Bunu yapmak için MyBB forumda kullandığımız temanın mesajlar ile ilgili şablonuna ekleme yapacağız.

  • Forum admin panelde Temalar & Şablonlar bölümüne tıklayın.
  • Burada Şablonlar’a tıklayın ve Şablon Setleri bölümünde görünen aktif temanıza tıklayın. Şablon Setleri Listesi açılacaktır.
  • Buradan da “Post Bit – [postbit] Şablonlar” linkine tıklayın.
  • Açılan bölümde tekrar en üstte çıkacak “Postbit” linkine tıklayın. Şablon kodları açılacaktır.
  • Açılan sayfada ” {$post[‘message’]}” kodunu bulun.
  • Reklam kodunu bunun hemen üstüne yapıştırırsanız reklam yazıdan önce, altına yapıştırırsanız reklam yazının altında çıkacaktır. Alttaki resmi örmek alabilirsiniz.
    mybb reklam ekleme