OpenCart Beyaz Sayfa Hatası Nasıl Çözülür?

Webmaster Konuları
opencart beyaz sayfa hatası

OpenCart beyaz sayfa hatası OpenCart gibi PHP yazılımların çoğunda arada bir karşılaşılan bir beyaz sayfa, yani boş sayfa sorunudur. Bazen Opencart mağazamıza bir eklenti yükledikten sonra veya hiç umulmadık bir anda boş bir sayfayla karşılaşabiliriz (beyaz sayfa hatası) ve çözümü nerede arayacağımızı bilmediğimizi hemen fark ederiz.

Opencart’taki boş sayfa hatası, Opencart web sitesi sahiplerinin karşılaşabileceği yaygın bir sorundur. Bu hata, bir sayfaya erişmeye çalışırken ve düzgün yüklenmek yerine web sitesi genelinde veya belirli bir görünümde boş bir sayfa görüntülendiğinde tespit edilebilir.

Opencart’ta boş bir sayfayla karşılaştığımızda, hatanın ardındaki gerçek sorunun ne olduğunu bilmek zor olabilir. Bugün, size nedeni nasıl belirleyeceğinizi öğreteceğiz.

Opencart Beyaz Sayfa Hatasının Olası Nedenleri

  • Uyumluluk Sorunları: Kullandığınız Opencart sürümü ile web sunucunuz, veritabanınız veya diğer eklentileriniz arasında uyumluluk sorunları olabilir.
  • Kod Hataları: Web sitenizin kodunda hatalar varsa beyaz sayfa hatası oluşabilir.
  • İzin Sorunları: Web sunucunuz web sayfasını yüklemek için gerekli dosyalara erişmek için uygun izinlere sahip olmayabilir.
  • Yapılandırma Sorunları: Web siteniz yanlış yapılandırılmışsa, beyaz sayfa hatasına neden olabilir.

Opencart Beyaz Sayfa Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu hatayı düzeltmek için öncelikle ne olduğunu bilmemiz gerekir. Bir web sayfasına erişip herhangi bir yararlı bilgi göstermeyen “beyaz bir sayfa” ile karşılaşmak pek de yardımcı olmaz. Bunun nedeni, birçok sunucunun varsayılan olarak PHP hatalarını görüntüleme seçeneğinin kapalı olmasıdır.

Bunu düzeltmek için, eğer ön yüz hatasıysa /index.php’ye, arka yüz hatasıysa /admin/index.php’ye aşağıdaki kodu ekleyerek sistemin hataları görüntülemesini “zorlayabiliriz”. Bu kodu hemen <?php’den sonra, yani ikinci satıra ekleyin:

error_reporting(E_ALL);

ini_set('display_errors', 'On');

Bu şekilde beyaz sayfaya neden olan hata hakkında detaylı bilgi edinebilir ve daha kolay bir şekilde düzeltebiliriz. Bu çözümün yalnızca geliştirme ortamlarında kullanılması gerektiğini ve asla üretimde kullanılmaması gerektiğini unutmamak önemlidir, çünkü hataları göstermek sunucu hakkında hassas bilgileri açığa çıkarabilir.

Bahsedilen kodu ekledikten ve ilgili dosyayı güncelledikten sonra, daha önce “beyaz sayfa”yı görüntüleyen URL’yi yeniden yüklemeniz önerilir. Bu şekilde, “gerçek” hatayı görebilir ve web sitemizde neler olup bittiğine dair ipuçları alabiliriz. Bu, sorunu çözmek ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çalışmamızı sağlayacaktır. Genellikle, bunlar şu tür hatalardır:

  • Bir dosya sistemimizde mevcut olmadığı için yüklenmiyor (denetleyiciler, modeller, görünümler, dil dosyaları, harici kütüphaneler…).
  • Yüklenen bir dosyadaki PHP kodunun sözdiziminde ciddi bir hata var.

Bu iki durumda, FTP aracılığıyla yüklemek için sitenin bir yedeği gerekecektir. Yedeklemenizi geri yükleyin, sorun büyük ihtimalle çözülecektir.

Eğer OpenCart beyaz sayfa hatası devam ediyorsa, denememiz gereken bir kaç şey daha var:

“Eklentiler > Modifikasyonlar” bölümündeki turuncu düğmeye tıklayarak modifikasyonlarımızı “temizleriz”.

Bunu yaptıktan sonra boş sayfa kaybolduysa, hatanın bir modifikasyondan kaynaklandığını biliriz. Geriye kalan tek çözüm, tüm modifikasyonları devre dışı bırakmak ve bunları tek tek etkinleştirmek, OCMOD değişikliklerini yenilemek ve başarısız olmaya başladığında hangi eklentiynaklandığını anlamaktır.

VQMOD kullanıyorsak, /vqmod/xml klasörünün adını /vqmod/xml_ olarak değiştirerek (“xml” klasörüne alt çizgi ekleyerek) tüm VQMOD dosyalarını devre dışı bırakabiliriz. Benzer şekilde, şimdi çalıştığını görürsek, sisteminizi “bozan” bir VQMOD dosyasıdır.

Belirtilen adımları izleyerek OpenCart beyaz sayfa hatasını çözebileceğinizden ve web sitenizi tekrar renkli ve güzel hale getirebileceğinizden eminiz. En azından, artık o bilinmeyen hatanın nerede olduğunu biliyoruz ve ne şekilde çözmemiz gerektiğini biliyoruz.

Bu yazımızda OpenCart beyaz sayfa hatası nasıl düzeltilir konusunu işledik ve yardımcı olmaya çalıştık. Bunun gibi diğer yazılarımıza da göz atmak isterseniz Nasıl Yapılır konulu diğer içeriklerimize de bakabilirsiniz. Ayrıca OpenCart konulu diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz:

OpenCart Admin Adresini Değiştirme
OpenCart Nedir Nasıl Kurulur?
OpenCart Beyaz Sayfa Hatası