İşe Yarar Bilgiler

Sitenin WordPress Olduğunu Gizleme

Webmaster Konuları
wordpress gizleme

Bir web sitesinin WordPress ile yapıldığını gizleme çabalarının en önemli nedeni botlardan korunmaktır. Bu gizleme işlemi, her hangi bir web tasarımcısının sitenizin WordPress ile yapıldığını anlamasına engel olmayacaktır. Bu yüzden sitenin WordPress olduğunu gizleme işlemi öncelikli olarak botlardan korunmak için yapılmalıdır.

Bot’lardan Neden Korunmalıyız?

WordPress, popüler bir içerik yönetim sistemi olduğu için kötü niyetli kişilerin hedefi olabilir. WordPress tabanlı bir site, potansiyel saldırılara karşı daha savunmasız hale gelebilir. Web sitesinin WordPress ile yapıldığını gizlemek, saldırganların botları kullanarak hedef seçmesini zorlaştırır ve güvenlik açıklarını azaltır. Ayrıca spam yapmak amacıyla WordPress sitelerinin iletişim formları ve ziyaretçi yorumları açık olan WordPress siteleri gene botlar sayesinde bulunur ve siteler yorum saldırılarına uğrar.

WordPress, bazen güncellemelerle yamalanması gereken zayıf noktalar içerebilir. WordPress sürümü ve eklentiler gibi bilgiler, saldırganların potansiyel açıkları tespit etmesini kolaylaştırabilir. WordPress’i gizlemek, bu tür bilgileri gizli tutarak saldırganların potansiyel zayıf noktalara erişimini zorlaştırabilir.

Bir Web Sitesinin WordPress İle Yapıldığını Gizleme

Bu yazımızda ücretsiz versiyonu da bulunan bir sitenin WordPress olduğunu gizleme eklentisi tavsiye edeceğiz. Bu eklenti ayrıca bazı ek güvenlik ayarları ile sitenin güvenliğini artırmaktadır. Hiç bir ayar yapılmayıp sadece etkinleştirildiğinde bile hemen bir çok ayarı otomatik yaptığını gördük.

Sitenin WordPress Olduğunu Gizleme Eklentisi

Hide My WP Ghost – Security Plugin isimli WordPress eklentisi ücretsiz olarak da kullanılabilen bir WordPress güvenlik eklentisidir. Eklentinin WordPress sitesindeki açıklaması aşağıdaki gibidir.

Hide My WP Ghost, bir WordPress Güvenlik eklentisidir . Güçlü ve kullanımı kolay özellikleri ile size en iyi güvenlik çözümlerini sunar. Hide My WP Ghost, herhangi bir dizini veya dosyayı fiziksel olarak değiştirmeden web sitenizin güvenliğini bir sonraki seviyeye taşıyabilir.

Eklenti, Komut Dosyalarını ve SQL Enjeksiyonlarını, Brute Force saldırılarını, XML-RPC saldırılarını, XSS’yi ve daha fazlasını önlemek için filtreler ve güvenlik katmanları ekler.

Hacker bot saldırılarına karşı en iyi korumayı sunan WP ortak yollarını, eklentilerini ve tema yollarını değiştirir ve gizler.

Not: Hiçbir dosya veya dizin fiziksel olarak değiştirilmez . Tüm değişiklikler, SEO’yu veya yükleme hızını etkilemeden sunucu yeniden yazma kurallarına göre yapılır.

Ortak yollar değiştirildikten sonra, tüm eklentileri ve temaları korumak için tüm ortak yollar bilgisayar korsanlarından gizlenir.

Bu yazımızda sitenin WordPress ile yapıldığını gizleme konusunu incelediniz. Diğer birçok yararlı bilgi için Webmaster Konuları kategorimizi kontrol etmenizi öneririz.