WordPress Güvenliğini Artıracak htaccess kodları

Webmaster Konuları
wordpress güvenliği

WordPress sitenizin güvenliğini htaccess kodları ile artırmanız mümkündür. WordPress, dünyanın en çok kullanılan web sitesi yazılımı (CMS) olduğu için, en çok hacklenen ve saldırı alan, bir açığı bulunduğunda hemen hızlıca tüm platformlara yayılan bir site ve blog hazırlama aracı konumunda. Günümüzde dünya genelinde en büyük ve yoğun saldırıları maalesef WordPress ile hazırlanmış web siteleri ve bloglar almaktadır.

Ancak WordPress ile hazırlanmış sitenizin güvenli sunucularda host edilmesi ve sizin de siteniz için gereken güvenlik önlemlerini almış olmanız sayesinde, sitenizin hacklenmesi riskini oldukça azaltmış olursunuz. Burada bahsedeceğimiz güvenlik önlemleri sadece güvenlik artırmaya yardımcı olacak ve bir çok lamerin işini imkansız hale getirecektir.

Programlar veya internet üzerinden yapılan WordPress hackleme saldırılarında genelde şu dosyalara ulaşarak işlem yaparlar:

  • Sitenizdeki htaccess dosyası
  • wp-config.php dosyası
  • wp-load.php dosyası
  • include dosyaları

Bu hassas dosyalara erişimi engellemek için aşağıda linkini verdiğimiz metin dosyasını açın ve kodları .htaccess dosyanızın en altına veya uygun göreceğiniz bir bölümüne ekleyin. Kodlar arasında ayrıca dosya yükleme limiti koyma ve sunucu imzasını kapatma kodları da vardır.

WordPress htaccess Güvenlik Ayarları

htaccess dosyanıza ekleyeceğiniz kodlar için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. Ayrıca sağ tıklayıp farklı kaydet diyerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

>>> htaccess-kodlari

Unutmayın ki, sunucu güvenliği ve WordPress sürümünüzü, eklentileri ve temaları da güncel tutmanız çok önemlidir.

WordPress ile ilgili tüm konular: