WordPress Kullanılmayan Gereksiz Resimleri Silme İşlemi

Webmaster Konuları
wordpress resim silme

WordPress’te kullanılmayan resimleri silme işlemi nasıl yapılır? WordPress ortam kütüphanesinde birikmiş onlarca, yüzlerce resimden kurtulun. WordPress kullanılmayan resimleri silme eklentisi ile bu işlemleri kolay yoldan ve güvenli şekilde yapmak mümkün oluyor. Ancak web sitelerinde yapılacak her köklü değişim işlemlerinde olduğu gibi, WordPress kullanılmayan resimleri silme eklentisi kullanmadan önce bir site yedeği almadan işlemlere başlamamak gerekir.

WordPress ile hazırladığınız blog veya web sitelerinde, bir yazıyı kaldırdığınızda veya yazı içindeki resimleri değiştirdiğinizde, daha önce yüklenmiş olan resimler ortam kütüphanesinde kalıyor ve zamanla aşırı yığılmaya neden oluyorlar. Resimleri fazla birikmeden arada bir gözden geçirip kullanılmayanları silmek her zaman yaptığımız bir iş değil maalesef.

Bu eklentiyi kullanmadan önce WordPress sitenizin güncel bir yedeğine sahip olmayı unutmayın. Sitenizde yazma/silme gibi işlem yapacak tüm eklentileri kullanmaya başlamadan önce bir yedek almanız çok önemlidir.

WordPress Kullanılmayan Resimleri Silme Eklentisi

Bu yazımızda bir WordPress Kullanılmayan Resim Kaldırma Eklentisi tavsiye edeceğiz. Bu resim kaldırma eklentisi, her şeyi hemen silmiyor ve bir müddet kontrollerinizi yapmanız için çöp sepetinde bekletiyor. Her şeyin yolunda gittiğinden emin olduktan sonra çöpü boşaltıp tüm gereksiz resimlerden kurtulabilirsiniz.

wordpress gereksiz resim silme

Media Cleaner (Medya Temizleyici), WordPress sitenizdeki ortam kütüphanenizi, web sitenizde kullanılmayan medya girdilerinden (ve dosyalardan) ve bozuk girdilerden temizler. WordPress’te kullanılmayan resimleri silme işlemi yapar. Dahili çöp kutusu, medya girişlerini (ve dosyaları) kalıcı olarak silmeden önce her şeyin düzgün çalıştığından emin olmanızı sağlar. Belirli eklentiler ve temalar için birçok uygulama tarafından desteklenen akıllı bir analiz kullanır.

WordPress kullanılmayan gereksiz resimleri silme eklentisini kullanmadan önce, yüklemenizin uygun bir yedeğine sahip olduğunuzdan emin olun. Bu adım isteğe bağlı değildir; bu gereklidir. Dosyalarınızı değiştiren veya silen hiçbir araca güvenemezsiniz.

NASIL ÇALIŞIR?

Media Cleaner kullanılmayan resimleri silme eklentisi, kullanılmadığı tespit edilen dosyaları belirli bir gösterge panosunda listeler. Bunları gözden geçirip gerekli olup olmadıklarına bakabilirsiniz. Silmeye karar verirseniz tamamı eklentinin dahili çöp kutusuna taşınacaklar. Daha fazla kontrolden sonra bu dosyaları çöp kutusundan geri yükleyebilir veya kalıcı olarak silebilirsiniz.

Bu eklenti, retina ve/veya WebP sürümleri dahil olmak üzere her türlü medya girişiyle çalışır. Eklenti, modern WordPress kurulumlarında (Gutenberg dahil) ve birçok eski sürümde test edilmiştir. Eklenti ayrıca binlerce kullanıcıdan oluşan bir toplulukla birlikte çeşitli temalar üzerinde test edilmiştir.