İşe Yarar Bilgiler

WordPress Varsayılan Site Haritası Kullanımı

Webmaster Konuları
wordpress varsayılan site haritası

Dünya genelinde en yaygın kullanılan CMS durumundaki WordPress yazılımında yıllar boyu eksikliği hissedilen otomatik site haritası, nihayet WordPress 5.5 sürümü ile kullanıma sunulmuş bulunuyor. WordPress için çok sayıda site haritası eklentisi bulunuyor ve bunların çoğu  yönetilebilir özelliği ile harika işler çıkarıyor. Ancak eklenti kurmaktan hoşlanmayan ve sitesindeki her şeyi arama motorlarına indeksletmek isteyen WordPress kullanıcıları, artık her hangi bir site haritası eklentisi kurmak zorunda kalmadan WordPress varsayılan site haritası ile işlerini görüyorlar.

WordPress Varsayılan Site Haritası Adresi yani URL’si Nedir?

Varsayılan site haritası URL’si wp-sitemap.xml şeklindedir. Sitemizden örnek verecek olursak: https://www.webkuyusu.com/wp-sitemap.xml

WordPress Varsayılan Site Haritası Kullanmanın Avantajları Nedir?

Az önce, “eklenti kurmaktan hoşlanmayan ve sitesindeki her şeyi arama motorlarına indeksletmek isteyen WordPress kullanıcıları” ifadesini kullandık. WordPress varsayılan site haritasının sadece 2 avantajı vardır ve bu ifade bunları gayet güzel açıklamaktadır. Sitenize eklenti kurmazsınız ve sitenizde ne varsa, yazarlar, taksonomiler, etiketler, yorumlar ayrı ayrı haritada gösterilir.
wordpress site haritası

WordPress Varsayılan Site Haritası Kullanmanın dezavantajları Nedir?

Sitenizdeki her şeyi indeksletmek istemiyorsanız, az önce avantaj olarak bahsettiğimiz bu özellik sizin için bir dezavantaj haline gelecektir. Çünkü WordPress varsayılan site haritası yönetilebilir değildir ve sitenizde içerik olarak bulunan en ufak bir bölümü bile site haritasına ekler. SEO’nuza zarar vermemek için sitenizdeki bazı bölümleri site haritasına eklemek istemeyebilir, hatta bunların indekslenmesini engellemek durumunda kalabilirsiniz. WordPress default site haritası yönetilebilir olmadığından bunu yapmanız mümkün olmayacaktır. Bu durumda Yoast SEO gibi bir eklenti kurmanız gerekecektir.

WordPress Varsayılan Site Haritasını Devre Dışı Bırakma

Yukarıda bahsedilen nedenlerle WordPress varsayılan site haritasını devre dışı bırakmak istiyorsanız, Yoast SEO gibi bir eklenti kurduğunuzda bu genellikle otomatik olarak gerçekleşecek, varsayılan URL eklentinin URL’sine yönlenecektir.